Turkey - Centre

En son aradıklarınız Temizle

Geleneksel Türk Mutfağı

03.06.2015 1889 Okunma Sayısı

Yunus Emre Enstitüsü Kazan Türk Kültür Merkezi ve T.C. Kazan Başkonsolosluğu tarafından Geleneksel Türk Mutfağı tanıtımı düzenlendi. İki atölye çalışması ve bir tanıtım yemeğinden oluşan faaliyet iki gün sürdü. 12 Mart tarihinde Courtyard Marriot Oteli’nde milletvekilleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gazeteciler ve üst düzey yöneticilerin eşlerinin katılımıyla ilk atölye çalışması düzenlendi. Atölye çalışmasında Bilkent Otel Başaşçısı Ekrem Sarpkaya ve Yardımcı Aşçı Mustafa Aydın tarafından ballı imambayıldı, yuvalama (Antep usulu) ve zerde gibi Türk mutfağından örneklerin yapımı davetlilerin aktif katılımı ile gerçekleştirildi. 13 Mart günü yine Courtyard Marriot Oteli’nde gerçekleştirilen atölye çalışmasında ise Yunus Emre Enstitüsü kursiyerleri ve Kazan Federal Üniversitesi Türkoloji Bölümü öğrencileri hazır bulundu. Öğrenciler dillerini öğrendikleri Türkiye’nin yemek kültürünü yakından tanıma imkanı buldular.

 

13 Mart 2015 akşamı T.C. Kazan Başkonsolosluğu’nda gerçekleştirilen tanıtım yemeğinde ise Türkiye’den davet edilen aşçılar tarafından hazırlanan Türk mutfağından 20’ye yakın örnek misafirlere sunuldu. Tanıtım yemeği öncesi Türk Mutfağı Uzmanı Osman Rifat Serim tarafından davetlilere Geleneksel Türk Mutfağı konulu bir konferans verildi.

 

Devlet, sanat ve üniversite çevrelerinden davetlilerin katıldığı Tanıtım yemeğinde T.C. Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç, Tataristan Devlet Konseyi Üyesi Razil Valeyev ile birlikte yaklaşık 80 konuk katıldı.