Turkey - Centre

En son aradıklarınız Temizle

Hierapolis Kazıları Konferansı

17.06.2015 2246 Okunma Sayısı

Köln’de Hierapolis Kazıları Konferansı Verildi

Yunus Emre Enstitüsü Köln 9 Haziran Salı günü Pamukkale’de yapılan Hierapolis Kazıları üzerine verilen konferansa ev sahipliği yaptı.

Köln Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ile ortaklaşa yapılan program, Enstitüsünün konferans ve sergi salonunda gerçekleştirildi. Toplantının sunumunu yapan İtalyan arkeolog Prof. Dr. Francesco D’Andria konuşmasına Türkçe başladı. İtalyan Arkeoloji Enstitüsü adına Hierapolis antik kentindeki kazıların başkanlığını yürüten D’Andria; özellikle antik tiyatro, Aziz Flippus’un mezarı, Plutonion, Frontinus Kapısı gibi antik bulgular üzerinde durdu.

Enstitü ayrıca antik şehirdeki bulguları gösteren fotoğrafları da sergiledi. Bunun yanı sıra Ege bölgesine ait yemekler tanıtılırken, müzikolog Doç. Dr. Sabri Uysal bağlamasıyla Denizli türküleri icra etti.

Etkinlik sonunda Köln Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Müdürü Prof. Dr. Michael Heinzelmann Yunus Emre Enstitüsüne arkeoloji etkinliğini kültürel formlarla sunumundan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Enstitü Müdürü Dr. Yılmaz Bulut arkeoloji alanında Almanya ile Türkiye arasında yoğun ilişkilerin bulunduğunu ve Yunus Emre Enstitüsünün Türkiye’nin kültürel mirasını ve zenginliklerini tanıtmaya önem verdiğini belirtti. Toplantıya Köln Üniversitesinden öğretim üyeleri, arkeoloji öğrencileri ve dostları katıldı.

Arkeoloji forumunun ilk toplantısı Patara Feneri üzerine gerçekleşmişti.