Turkey - Centre

En son aradıklarınız Temizle

Kazakistan'da Türk Sineması Günleri

17.06.2015 1881 Okunma Sayısı

            Başrollerini Burak ÖZÇİVİT ve Fahriye EVCEN'in paylaştığı Aşk Sana Benzer filminin Kazakistan galası, Burak ÖZÇİVİT'in katılımıyla 21 Mayıs günü Almatı'da ve 23 Mayıs günü Astana'da gerçekleştirildi. Gala programlarının her ikisinde de Kazakistanlı sinemaseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan ünlü aktör, ülkenin önde gelen televizyon kanallarından Kazakhstan TV'de yayınlanan Tüngi Studiya (Gece Stüdyosu) adlı programa konuk oldu. Özel konuk olarak programa katılan Özçivit, Türk sineması hakkında açıklamalarda bulundu. Kazakistan’ın en popüler sunucularından olan Nurlan Koyanbayev’in programda geleneksel Türk yiyeceği olan kurut’u ikram etmesi ve basketbol atış yarışması büyük bir coşkuyla karşılandı.

            22 Mayıs Cuma günü Avrupa Birliği Milli Kültür Merkezleri Birliği (EUNIC) bünyesinde Almatı'da düzenlenen Avrupa Film Festivaline ülkemiz Uzun Hikaye filmi ile temsil edildi. Filmin yönetmeni Osman SINAV'ın da katıldığı gösterime sinemaseverler yoğun ilgi gösterdi. Osman SINAV, film gösterimi öncesinde basın mensuplarına demeç verdi ve Kazakistan’a geldiğinde kendini yabancı bir ülkede hissetmediğini, Kazak – Türk ortak yapımı projeleri hayata geçirilmesi gerektiğine inandığını ifade etti. Bir soru üzerine Göktürkler dönemini anlatan bir film çekmeyi arzu ettiğini, bu filmin de Kazakistan’da çekilmesi gerektiğini belirtti. Kurtlar Vadisi, Deli Yürek, Acı Hayat gibi pek çok dizisi Kazakistan’da büyük beğeniyle izlenen yönetmen Osman Sınav’a Kazakistan medyasından çok memnun edici bir ilgi gösterildi.

            Faaliyetin üçüncü gününde (24 Mayıs Pazar günü) Osman Sınav’ın Uzun Hikaye adlı filmi Astanalı sinemaseverlerin beğenisine sunuldu. Filmi izleyen Sen men Sahna dergisi genel yayın yönetmeni Karaköz Abdurasuliyeva, demir yolunun Kazakistanlılar için en yaygın ulaşım aracı olması nedeniyle özel bir anlamı olduğunu,  filmde geçen “Her hikâye bir tren yolcuğu başlar.” sözünün çok çarpıcı olduğunu ifade etti.

            Kazakistan’ın diğer şehirlerinde düzenlenecek faaliyetlerle Türk Sinema Günleri devam edecektir.