Turkey - Centre

En son aradıklarınız Temizle

Köln'de Yapılan Nevruz Şenliğinde Dostluk Köprüleri Kuruldu

17.06.2015 2681 Okunma Sayısı

Köln Mülheim'da 26. Mart 2015 tarihinde Türksoy ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliğinde nevruz kutlaması yapıldı. Türkçe konuşan 13 ülkeden 80 sanatçının sahne aldığı gösteride halk oyunları sergilendi ve şarkılar söylendi.

Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dr. Ebubekir Ceylan açılış konuşmasında Yunus Emre Enstitüsünün Türk kültürünün zenginliğini tanıtarak dünyada gönüller inşaa ettiğini vurguladı. Almanya'da Köln ve Berlin dışında yeni şehirlerde açılacak kültür merkezlerinin bu görevi yerine getireceğini belirtti.

TÜRKSOY Genelsekreteri Prof. Dr. Dusen Kasseinov ise kurumlarının Türk kültürünün zenginliğini dünyada tanıtmayı hedeflediklerini söyledi. Nevruz kutlaması ile Paris, Köln'den sonra Viyana'da da ortak Türk kültürünü tanıtacaklarını açıkladı.

Sanatçıların performansı Alman, Alman olmayan yabancı ve Avrupalı Türkler tarafından ilgiyle izlendi. Özenle hazırlanmış yöresel kostümler dikkat çekti. Dostluk, diyalog ve tolerans gibi ortak değerlerin vurgulandığı kutlama yurtdışında yaşayan Türkler ile Türk dünyasını kaynaştırırken, Türkçe konuşmayan izleyicilerle de dostluk köprüleri kurdu.