Turkey - Centre

En son aradıklarınız Temizle

Rumen-Türk Buluşması

03.06.2015 2102 Okunma Sayısı

Rumen şairi Mihai Eminescu’nun doğumunun 165. yıldönümü nedeniyle Romanya  ve Moldova Büyükelçiliği işbirliğinde, “Eminescu’nun Çağdaş Şairlerin Eserleri Üzerine Yankıları” konulu  “Mihai Eminescu - Yunus Emre” yıllık edebi Rumen - Türk buluşması etkinliği düzenlendi. Yunus Emre Enstitüsünün de destek verdiği programın sonunda Kültür Bakanlığı Klasik Türk Müziği korusu Yunus Emre’nin ilahilerinden oluşan bir konser verdi.

 

Romanya Büyükelçisi Radu Onofrei; Romen şair Mihai Eminescu ve Türk şairi Yunus Emre için düzenlenen toplantıya katılımlarınızdan dolayı büyük bir memnuniyet duymaktayım diyerek başladığı konuşmasında “Tarihi süreç Türkiye ve Romanya’yı kültürel alanda işbirliğine mecbur kılmaktadır. Çünkü bugün Romanya topraklarında Osmanlı eserleri yanında Romanya’nın dili ve hatta mutfak kültüründe, müziğinde Türk izlerini görmek mümkün. Nesillerin bu bağlantıyı keşfetmeleri için ilişkilerin sadece hükümetler düzeyinde değil sivil toplum kuruluşları seviyesinde de yürütülmesi gerektiğine inanmaktayım. Romanya ve Türkiye köklü tarihi ve kültürel bağlara sahip iki ülkedir. Kültürel alanda ilişkilerimizin ileri seviyeye çıkarılması için sivil toplum kuruluşlarının birbirlerini tanımaları ve temaslarını sıklaştırmaları gerekmektedir. Bu toplantı vesilesiyle, bundan böyle Türkiye Yazarlar Birliği ile Romen Yazarları ve düşünce adamları arasında bir köprü kurulacağını ümit ediyorum” dedi.

 

Moldova Büyükelçisi Igor  Bolboceanu da konuşmasında, Türk, Roman ve Moldova ilişkilerinin tarihi seyrinin kültür ve sanat etkinlikleri ile daha iyi seviyeye geleceğini bunun içinde birlikte elele çalışılması gerektiğine işaret etti.

 

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi ise konuşmasında “Eminescu ve Yunus Emre kendi halkları için yaptıkları ile bizlerin Romanya, Moldova ve Türkiye halkları için birlikte neler yapabileceğimizi ortaya koymuşlardır.Beş yüz yıldır ortak değerleri paylaşmaktayız. Birçok ortak değerimiz vardır. Gelecek için neler üretebiliriz. Bunu konuşmalıyız ve ortaya koymalıyız.” dedi.