Turkey - Centre

En son aradıklarınız Temizle

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Brüksel YETKM'de Kutlandı

19.03.2014 1260 Okunma Sayısı

Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliğinin himayesinde, Brüksel Başkonsolosluğu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Brüksel Yunus Emre Türk Kültür Merkezinde kutlandı.

Belçika genelinde faaliyet gösteren Türk kadın dernekleri ve üyelerinin katıldığı  resepsiyonda AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi İzzet Selim Yenel, Türkiye’nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Haydar Berk, NATO Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Hüseyin Diriöz ve eşleri, T.C. Brüksel Başkonsolosu Ali Barış Ulusoy, Anvers Başkonsolosu Deniz Çakar, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türk Grubu Üyesi Bursa Milletvekili Tülin Erkal Kara, Milletvekilleri Mahinur Özdemir ve Fatma Pehlivan’ın yanı sıra çeşitli Sivil Toplum kuruluş temsilcileri ile Başkonsolosluk görevli ve çalışanları da hazır bulundu.

Büyükelçi Hakan Olcay yaptığı konuşmada kadın erkek eşitliğine vurgu yaparken, günümüzde halen istenilen seviyeye ulaşılamadığına dikkat çekti. Olcay, “Ülkemizde 1921 yılından bu yana kutlanan ‘Dünya Kadınlar Günü’ kanaatimce tek bir gün olarak değil, her gün kutlanmalıdır. Kadına şiddet de maalesef tüm toplumlar açısından kanayan bir yara olarak gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

Nüfus dağılımında kadın erkek sayısı neredeyse birbirine eşitken hayatın diğer alanlarında ise bu eşitlik hiç yansımamaktadır. Tüm bunları düzeltmek de kadınıyla erkeğiyle hepimizin görevidir.” dedi.

Resepsiyonun ana organizatörlerinden Başkonsolos Ali Barış Ulusoy’un eşi Esin Ulusoy ise konuşmasında kadınlara uygulanan ayrımcılıklarla birlikte mücadele edilmesi gerektiğini belirtti. Ulusoy, ayrıca Yunus Emre Türk Kültür Merkezine ev sahipliğinden ötürü teşekkür etti.

Kadın dernekleri, resepsiyon sonrasında, sergi salonunda çalışmalarına ilişkin açmış oldukları standlar da katılımcılara ilişkin bilgi verme imkanı buldular.

TBMM Türkiye- Belçika Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı Bursa Milletvekili Tülin Erkal Kara ise resepsiyon öncesi katılımcılarla kısa bir sohbet toplantısında bir araya geldi.