Turkey - Centre

En son aradıklarınız Temizle

Balkanlar’da Kültürel Miras Yeniden İnşa Ediliyor

18.02.2014 1614 Okunma Sayısı

Yunus Emre Enstitüsünün Merkez Bankası ile ortaklaşa yürüttüğü Balkanlar’da Kültürel Mirasın Yeniden İnşası Projesinin Yürütme Kurulu Üyeleri Dr. Nevzat Kaya, Prof. Dr. Cihan Okuyucu, Prof. Dr. Nurettin Ceviz, Prof. Dr. Yaşar Aydemir ve Enstitü Kültür Sanat Koordinatörlüğü Uzmanı Hümeyra Görmez; Osmanlı döneminden kalma el yazması eserlerin tespiti ve burada yapılacak çalışmaların ön hazırlıklarının yapılması amacıyla 10-17 Şubat 2013 tarihleri arasında Makedonya’da incelemelerde bulundu. 

Makedonya ve Hırvatistan’da Tespit Çalışmaları Tamamlandı

Çalışmalar kapsamında Makedonya’nın Üsküp, Kalkandelen, Ohri, Struga, Manastır, Prilepe, Köprülü, İştip, Ustrumca ve Gostivar şehirlerinde bulunan bütün arşiv, kütüphane, müze, müftülük, tekke ve dergâhlar ziyaret edilerek projenin mahiyeti hakkında bilgi verildi ve buralarda bulunan el yazması eserlerle ilgili tespitlerde bulunuldu. Ayrıca ülkenin Türk ve Makedon kanaat önderleri ile de bir araya gelinerek çalışmalarda izlenecek yöntemlerle ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

Makedonya’daki ön hazırlık çalışmalarının tamamlanmasının ardından Dr. Nevzat Kaya, Prof. Dr. Yaşar Aydemir ve Prof. Dr. Nurettin Ceviz 18 Şubat 2013 tarihinde Hırvatistan’a geçerek Zagrep Filoloji Fakültesi, Hırvatistan İslam Birliği, Hırvatistan Bilim ve Sanat Akademisi, Rijeka Devlet Arşivi ve Zadar Devlet Arşivini ziyaret etti. Buradaki tespit çalışmalarının da tamamlanmasıyla heyet 22 Şubat 2013 tarihinde Türkiye’ye döndü.

Tespit çalışmalarının değerlendirilmesinden sonra bu ülkelere yeni ziyaretler gerçekleştirilecek. Çalışmaların son aşamasında ise yazma eserlerin tamiri, bakımı ve dijital ortama aktarılması yer alıyor.

Balkanlar’da Kültürel Mirasın Yeniden İnşası Projesi


Yunus Emre Enstitüsü ile Merkez Bankasının ortaklaşa gerçekleştirdiği “Balkanlar’da Kültürel Mirasın Yeniden İnşası Projesi” Bosna-Hersek, Makedonya, Arnavutluk, Kosova, Sırbistan, Karadağ ve Hırvatistan’da Osmanlı döneminden kalma el yazması eserlerin tespit, tamir ve bakımı ile mevcut eserlerin modern şartlarda korunmasına destek olmak üzere oluşturulmuştur. Proje, savaş esnasında tahrip olmuş el yazması eserlerin tamir ve bakımını gerçekleştirmek, yok olan eserlerin diğer coğrafyalarda mevcut nüshalarından hareketle kopyalarını oluşturup ilgili kütüphaneye teslim etmek, maddi imkânsızlıklar sebebiyle modern şartlarda korunma imkânına sahip olmayan eserler için uygun saklama koşulları oluşturmak, el yazması eserlerin kataloglanması ve dijital ortama aktarılması noktasında yardımda bulunmak ve eserlerin ihyası konusunda uzmanlar yetiştirmek gibi birçok başlıkta çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda Dr. Nevzat Kaya, Prof. Dr. Cihan Okuyucu, Prof. Dr. Yaşar Aydemir ve Prof. Dr. Nurettin Ceviz’den oluşan Proje Yürütme Kurulu; Aralık 2011’den bu yana çalışmalarını sürdürmektedir.