Turkey - Centre

En son aradıklarınız Temizle

Budapeşte’de “Osmanlı Devleti’nin İlk Başkenti: Yeşil Bursa” Konferansı

22.01.2014 1229 Okunma Sayısı

Yakın bir zamanda resmî açılış töreni yapılacak olan Budapeşte Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, “Osmanlı Devleti’nin İlk Başkenti: Yeşil Bursa” isimli bir seminer programıyla kapılarını sanatseverlere açtı.

Çok sayıda Türkologun da katıldığı “Osmanlı Devleti’nin İlk Başkenti: Yeşil Bursa” isimli seminerde, Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Rabb Péter, Bursa’nın tarihi ile beraber mimarî eserlerinin tanıtımını gerçekleştirdi.

Bursa’nın Bizans dönemi tarihî, mimarî yapısı, cami ve türbeleri hakkında ilginç bilgiler veren Rabb Péter’in konuşması katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi.

Budapeşte Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Hakkı Yaz’ın Kültür Merkezi ve onun bünyesinde yapılacak faaliyetler hakkında bilgi verdiği programda, Ágnes Tóth ve Ildikó Rüll ise Budapeşte’de böyle bir Kültür Merkezi’nin kurulmasının hayalleri olduğunu belirterek bir araya gelmekten mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Türkiye gönüllüsü Ágnes Tóth ve Ildikó Rüll’nün iki seneden beri farklı mekânlarda her ayın ilk çarşamba günü Türk kültürü ile ilgili programlar düzenliyorlar. Bu defa, “Osmanlı Devleti’nin İlk Başkenti: Yeşil Bursa” isimli programın hazırlığını üstlenerek Budapeşte Yunus Emre Türk Kültür Merkezinde Macar sanatseverleri bir araya getirdiler.