Turkey - Centre

En son aradıklarınız Temizle

Fırat Üniversitesi ile Protokol

24.02.2014 1327 Okunma Sayısı

Yurt dışı ve yurt içi pek çok akademik işbirliği anlaşmalarına imza atan Yunus Emre Enstitüsü, son olarak Fırat Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzalandı.

Üniversitenin Rektörlük toplantı salonunda düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, birçok ülkede temsilcilikleri bulunan Yunus Emre Enstitüsünün, Türk kültürünü, Türk dilini ve ülkeyi tanıtan faaliyetlerde bulunduğunu belirtti.

Düzenlenen protokol ile bu merkezler aracılığıyla Üniversitelerinin yurt dışında tanınırlığının daha da artacağını ifade eden Demirdağ, “Bu işbirliği ile ulaşamadığımız birçok ülkeye, Enstitü vasıtasıyla daha da kolay ulaşmış olacağız. Amacımız üniversitemizi uluslararası bir üniversite haline getirmekse, bugün atacağımız bu adımla buna büyük bir katkı sağlayacağımızı düşünüyorum.” dedi.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi ise, 4 yıl önce kurulan Enstitü’nün, bütün dünyada Türk dilini, kültürünü ve Türkiye’yi tanıtıcı faaliyetler yürüttüğünü, bugüne kadar 30’un üzerinde ülkede Türk Kültür Merkezleri açtıklarını belirtti.

Bu çalışmaların çoğunluğunu Türkiye’deki üniversiteler ve diğer bu tür kurumlarla birlikte yürüttüklerini ve bugüne kadar 60’ın üzerinde üniversite ile protokol imzaladıklarını aktaran Develi, bu protokollerin hem işbirliği yapan üniversitelerin bulundukları ülkedeki tanıtımını hem de uluslararası öğrenci sirkülasyonunu kolaylaştırdığını vurguladı.

Konuşmaların ardından Demirdağ ve Develi protokolü imzaladı. Üç yıl süreyle geçerli olacak protokol çerçevesinde, Türkiye’nin ve Türk kültürünün en iyi şekilde tanıtılması, Türkçenin yurt dışında öğretiminin yaygınlaştırılması ile ihtiyaç duyulan bütün alanlarda gerekli desteğin sağlanması ve bu bağlamda koordineli olarak çalışılması kararlaştırıldı.