Turkey - Centre

En son aradıklarınız Temizle

Gürcistan Milli Kütüphanesinde “Türkiye Kütüphanesi” Kuruluyor

26.01.2014 1332 Okunma Sayısı

Tiflis Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Gürcistan Parlamentosu İlia Çavçavadze Millî Kütüphanesi ile bir işbirliği protokolü imzaladı.

Primetime Haber Ajansının binasında gerçekleştirilen törende, Gürcistan Parlamentosu İlia Çavçavadze Millî Kütüphanesi Müdürü Giorgi Kekeledze protokolün iki ülke arasındaki mevcut olan ilişkilere daha da ivme kazandıracağını söyledi. Kekeledze ayrıca kütüphane bünyesinde Türkçe kurslarının başlayacağını ve Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ile ortaklaşa kültürel etkinlikler düzenleneceğini belirterek bunun - iki toplumu birbirine daha çok yaklaştıracağını söyledi.

Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Barış Demir da merkez olarak bütün faaliyetlerde, iki ülke halkının ortak kültürel geçmişini ön planda tuttuklarını kaydetti.

Türkiye’nin Tiflis Büyükelçisi Levent Murat Burhan ise kendisinin de Karadeniz bölgesinden olduğunu, buraya geldikten sonra da iki ülke kültürünün ne kadar benzer olduğunu fark ettiğini dile getirdi. Büyükelçi Burhan ayrıca Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin dil kurslarının yanında Türkiye’nin kültürünü, tarihini tanıtma faaliyetleriyle de iki ülke toplumunun birbirlerini daha yakından tanıyacağını söyledi.

İmza töreninden sonra Millî Kütüphane’de Türkiye Kütüphanesi için tahsis edilecek yer ile birlikte kütüphanenin cep sineması, konferans salonu, sergi salonu ve diğer ülkelerin kütüphaneleri de gezildi.