Turkey - Centre

En son aradıklarınız Temizle

Hindistan Üniversiteleri Türkçe Okutmanı Talep Ediyor

02.02.2014 1432 Okunma Sayısı

Jawaharlal Nehru Üniversitesi Türkçe Okutmanı Muharrem Ekşi, Andhra Üniversitesi Hint Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sita Lakshmi Kidambi tarafından düzenlenen bir konferansa onur konuğu olarak katıldı.

Hindistan’ın Andhra Pradesh eyaletinde uluslararası nitelikte gerçekleştirilen ve Karşılaştırmalı Edebiyat ve Sosyal Adaletin konu edildiği konferansa, Japonya, Güney Kore ve Nijerya’dan akademisyenler ve Hindistan parlamentosundan bakan ve milletvekilleri katıldı.

Konferansta Muharrem Ekşi, iletişim ve bilgi teknolojilerindeki devrimsel nitelikteki gelişmelerin, farklı kültür, din, dil ve ırktaki insanlar arasında ilişki ve etkileşimi -tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar- arttırdığını belirterek karşılıklı anlayışın önem kazandığını vurguladı. Bunun için farklı kültür ve dildeki insanların birbirini anlaması gerektiğini vurgulayan Ekşi, Yunus Emre Enstitüsünün de dünyanın dört bir tarafında açtığı Kültür Merkezleri ile bunu gerçekleştirmeye çalıştığını ifade etti.

Konferansta ayrıca Yunus Emre Enstitüsünün, Türkoloji Projesi çerçevesinde 23 ülkede 41 öğretim elemanı aracılığıyla Türkçe öğrettiği, 2012 yılında Hindistan’ın Jawaharlal Nehru Üniversitesi ve Jamia Millia Üniversiteleri ile yapılan Türkoloji protokolüyle de bu ülkeye  Türkçe hocalarının gönderildiği ifade edildi.

Yunus Emre Enstitüsü ve yürüttüğü YETEM, Türkoloji ve Türkçe Yaz Kursu gibi faaliyetlerin de geniş biçimde yer aldığı konferansa katılan rektör ve dekanlar, bulundukları üniversitelerde de Türkçe okutmanlarına ihtiyaçları olduğunu kaydederek bu konuyla ilgili en yakın zamanda girişimde bulunacaklarını söylediler.