Turkey - Centre

En son aradıklarınız Temizle

Japonya’da Türkiye Fuarı

25.06.2012 1570 Okunma Sayısı

17-20 Mayıs 2013 tarihleri arasında, Japonya’nın en büyük alışveriş merkezi “Aeon Lake Town”da Türkiye Fuarı düzenlendi. Bu yıl ikincisi düzenlenen fuarda gıda, ev eşyası, tekstil gibi birçok ürünün tanıtımı yapıldı.

Türkiye fuarında Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin açtığı “Türk El Sanatları Atölyesi” bölümünde çeşitli el sanatlarının tanıtımı ve uygulaması yapıldı. Atölyede ebru ve hat uygulamalarıyla birlikte oya kullanılarak çeşitli süslemeler yapıldı.

Türkiye’de genellikle eşarp ve kıyafet süslemeleri için kullanılan oyalar, bu sefer çok farklı şekillerde denendi. Uzun yıllar Türkiye’den oya ve el sanatları getirip Japonya’da tanıtan Akiko Ueno rehberliğinde ziyaretçiler eski çerçeveleri ve aksesuar kutularını süslediler. Oya kullanılarak yapılan şirin ve estetik ürünlerin güzelliği herkesin dikkatini çekti. Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezin’de hat dersleri veren Koichi Yamaoka rehberliğinde de hat çalışması yapıldı.

Fuar alanında atölye çalışmalarından yanı sıra, etkinlikte Türk yemekleri ve Maraş Dondurması gösterisi de yer aldı. Resim sergisinin düzenlendiği fuar büyük ilgi gördü.