Turkey - Centre

En son aradıklarınız Temizle

Köstence'de Boyanın Suyla Dansı Sergisi

06.03.2014 1392 Okunma Sayısı

Köstence Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Ebru kursiyerlerinin eserlerini içeren “Boyanın Suyla Dansı: Ebru Uygulamaları Sergisi” Galati Görsel Sanatlar Müzesinde sergilendi.

Köstence Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Türkiye’nin Köstence Başkonsolosluğu, Romanya Demokrat Türk Birliği Galati Şubesi ve Galati Görsel Sanatlar Müzesinin işbirliğiyle açılan sergiye Galatili sanatseverler büyük ilgi gösterdi.

Köstence YETKM Ebru hocası Emel Özcan ve kursiyerlerden Sezai Suliman katılımcılara uygulamalı olarak ebru sanatını gösterdiler.  Ebru gösterisinin ardından işadamı ve bağlama sanatçısı Ali Rıza Erdoğan Türk halk müziğinden örnekler sahneledi.

Serginin açılışına, aynı zamanda sergide eserleri de bulunan Türkiye’nin Köstence Başkonsolosu Füsun Aramaz, Galati Belediye Başkanı Marius Stan, Vali Yardımcısı Vasile Curduman, Galati İli Konsey Başkanı Nicolae Bacalbasa, Galati Aşağı Tuna Üniversitesi Rektör Yardımcısı Anca Gatu ve Sanat Fakültesi Öğretim Üyeleri, Galati Danubius Üniversitesi Rektörü  Andy Puşca, Galati ve Braila’da yaşayan Türk işadamları, Romanya Demokrat Türk Birliği Galati Şubesi Başkanı Gülten Abdula ve üyeleri, Aşağı Tuna Türk Araştırma, Geliştirme, Eğitim ve Kültür Merkezi üyeleri, Emil Racovita ile Elena Doamna Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Costache Negri Koleji öğretmen ve öğrencileri, V. A. Urechia Kütüphanesi Müdür Yardımcısı Letitia Buruiana, Galati İli Kültür ve Ulusal Miras Bakanlığı İl Kültür ve Ulusal Miras Müdürü Catalin Negoita ve Konsey Üyelerinden Marius Mitrof, Görsel Sanatlar Müzesi Müdürü Dan Basarab Nanu, Halkla İlişkiler Sorumlusu Ada-Simona Biriş katıldı.