Turkey - Centre

En son aradıklarınız Temizle

Kutadgu Bilig Bab-ül Halk Mısır Kütüphanesi Müzesinde Sergileniyor

06.02.2014 1387 Okunma Sayısı

1896’da Mısır’da bulunduktan sonra bugüne kadar Mısır Millî Kütüphanesinde saklanan Yusuf Has Hacib’in Kutadgu Bilig isimli eseri, Kahire Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin çabasıyla Bab-ül Halk Kütüphane Müzesine nakledilerek müzede sergilenmeye başlandı.

Kahire Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Süleyman Sezer, Yunus Emre Enstitüsünün tarihî mirasın korunması ve tanıtılması yönünde çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade etti. Yaklaşık bir yıl önce Mısır’daki Kutadgu Bilig’in nüshasının yüksek çözünürlüklü renkli, tıpkı çekimini yaptırarak dijital ortama aktarılmasını sağladıklarını belirten Sezer, “Eser, şimdi de Mısır’ın en önemli müzelerinden Bab-ül Halk Mısır Kütüphanesi Müzesinde Mısırlı, Türk ve yabancı araştırmacıların ziyaretine açıldı.” şeklinde konuştu.

Kutadgu Bilig’in müzede sergilenmesinin hem eserin korunması hem de tanıtımı açısından büyük önem taşıdığını kaydeden Sezer, bundan sonra Kahire’yi ziyaret eden Türk vatandaşlarının, Türkçenin bu önemli eserini rahatlıkla görebileceğini ifade ederek serginin, Türk dilinin zenginliğini ve tarihî derinliğinin gösterilmesi açısından önemli olduğunu söyledi.

Kültür Merkezi Müdürü Sezer, katkılarından dolayı Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, Mısır Millî Kütüphane ve Millî Arşiv Kurumu Başkanı Prof Dr. Abdunnasır Hasan’a da teşekkür etti.

“Eser, insanlık mirasının bir parçasıdır”

Kütüphanenin insanlığın kültürel, ilmî ve dinî mirasını koruduğunu belirten Kütüphane Müdürü Dr. İman İzzettin İsmail ise “Hicri sekizinci yüzyılda yazılmış olan Kutadgu Bilig’in en eski yazmalardan biri ve eserin yalnızca Türk halkının değil, bütün insanlık mirasının bir parçası olduğunu” söyledi.

Dünya kültürel mirasının korunması için çaba sarf ettiklerini de ifade eden İman İzzettin İsmail, “Kutadgu Bilig’in Bab-ül Halk Mısır Kütüphanesi Müzesinde sergilenmesi bu çabanın somut bir örneğidir” dedi.