Turkey - Centre

En son aradıklarınız Temizle

Litvanya’da Türk Tarihi ve Kültürü Sempozyumu

28.06.2012 1764 Okunma Sayısı

Türkoloji Projesi kapsamında Litvanya’da işbirliği protokolü imzalanan Vilnius Üniversitesi’nde “Litvanya’da Türk Tarihi ve Kültürü” adlı bir sempozyum düzenlendi. 29 Mayıs 2013 Çarşamba günü açılışı gerçekleşen sempozyumda açılış konuşmalarını, Vilnius Üniversitesi Rektörü, Litvanya Cumhuriyeti Kültür Bakan Yardımcısı, T.C. Vilnius Büyükelçisi Akın ALGAN, Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ebubekir CEYLAN gerçekleştirdi.

Sempozyuma Vilnius Üniversitesi Filoloji Fakültesi akademisyenlerinden başka, Türkiye, Rusya, Kazan, Polonya, Belarus ve Ukrayna gibi ülkelerden katılan akademisyenler Tatarlar ve Karay Türkleri hakkında birbirinden değerli konuları ele aldı. Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ebubekir CEYLAN Sempozyum açılış konuşmasında;  “Avrasya Tarihinin Türkler olmadan anlaşılamayacağını, bu durumun Orta Asya tarihi için geçerli olduğu kadar Doğu Avrupa Tarihi için de geçerli olduğunu, bunun en önemli kanıtlarının da Polonya ve Litvanya’daki Tatarlar ve Karaimler olduğunu ifade etti. CEYLAN, konuşmasının devamında “Tatarlar ve Karaimler bu coğrafyada çok önemli siyasi ve askeri rollere sahip olmuştur. Osmanlı kaynaklarında Lipka diye bahsedilen bu Türkî halklar, bugün Polonya ve Litvanya’da yaşamlarını sürdürmekte olup tarih ve kültürel olarak varlıklarını devam ettirmektedirler. Tatarların İslam kültürünü, Karaimlerin ise Museviliği benimsemiş olmaları Türklerin din konusundaki toleranslarının kanıtıdır” dedi.

Yunus Emre Enstitüsü olarak Tatar ve Karaimlerin kimlik ve kültürlerinin korunması ve yaşatılması adına sempozyum düzenleyenlere teşekkür eden CEYLAN, Vilnius Üniversitesi’nde Türkçe öğretiminin 20 yılı aştığını ve bu sempozyumun Türkiye ile Litvanya arasındaki kültürel diyalog açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Sempozyum çerçevesinde, Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ebubekir CEYLAN ve Türkoloji Koordinatörü Dr. Yasin TUNÇ, Türkoloji Projesi İşbirliği Protokolü imzalanan Vilnius Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Juras BANYS ve Filoloji Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Antanas SMETONA ile nezaket görüşmeleri yaptı. Türkoloji Projesi kapsamında söz konusu Üniversite’de Yunus Emre Enstitüsünün Türkçe eğitimine desteğinin devam edeceği de vurgulandı.

Sempozyum kapsamında, Yunus Emre Enstitüsü heyeti, Letonya Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Ilze Rūmniece, Asya Çalışmaları Bölüm Başkanı Dr.Frank Kraushaar ile görüşmelerde bulundu. Türkoloji Projesi kapsamında, Türkçe programına destek verileceği ifade edildi. Ayrıca, Letonya Kültür Akademisi Rektörü Prof. Dr. Janis Silins ziyaret eden heyet,  Kültür Akademisinde seçmeli yabancı dil olarak okutulan Türkçe’nin daha iyi seviyede öğretilebilmesi için Türkçe sınıfı açılmasına destek vereceğini kaydetti.