Turkey - Centre

En son aradıklarınız Temizle

Londra’da Türk Edebiyatı Söyleşisi

27.03.2014 1277 Okunma Sayısı

Türkiye’nin Odak Ülke (Market Focus Country) olarak katılacağı 2013 Londra Uluslararası Kitap Fuarı etkinlikleri kapsamında düzenlenen etkinliklerden üçüncüsü Londra Yunus Emre Türk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Programa, edebiyatın şiir, öykü ve deneme gibi alanlarında eserler veren ve son dönemlerde adlarından çokça söz ettiren Ali Ayçil ve Mehmet Nuri Parmaksız konuşmacı olarak katıldılar. Ayçil ve Parmaksız konuşmalarına, Osmanlı Devleti’nin sanata vermiş olduğu değere vurgu yaparak, özellikle Kânun-i Sultan Süleyman’ın hükümdarlık yaptığı 16. yüzyılda Mimar Sinan ile doruğa çıkan mimariden, Baki ve Fuzuli ile zirveye taşınan şiire, başta başkent İstanbul olmak üzere diğer birçok şehirde konak ve kahvahanelerde yapılan sohbet ve okuma meclislerindeki zengin kültürel iklimden bahsetti. Devlet-i Ȃliye’yi bir ‘edebiyat ülkesi’ olarak tanımlayan konuşmacılar daha sonra, Halit Ziya, Namık Kemal, Tevfik Fikret, Ahmet Hikmet, Cenab Şehabettin, Refik Halit Karay, Sabahattin Eyüboğlu, Suut Kemal Yetkin, Ahmet Hamdi Tanpınar, Mehmet Kaplan, Mehmet Fuat, Cemil Meriç, Hilmi Yavuz, Enis Batur, Sezai Karakoç, Ahmet Rasim gibi Tanzimat ve Cumhuriyet dönemlerinden başlayıp  günümüze kadar yetişen yazar, şair ve denemeciler hakkında, eserlerinden örnekler vererek bahseden konuşmacılar, Modern Türk Edebiyatı’nın geçirdiği zorlu serüvenin bir portresini çizdiler.

Program daha sonra, soru-cevap bölümüyle sona erdi.

Ali Ayçil Kimdir?

1969 yılında Erzincan'da doğan Ali Ayçil ilk, orta ve lise eğitimini Erzincan'da tamamladı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü'nde yüksek öğrenimini tamamladı. Mezuniyetinden sonra İstanbul'a geldi. İstanbul'da gazetecilik ve öğretmenlik yaptı.

Dergâh dergisinde şiirleri, Merdiven dergisinde ve Akit gazetesinde poetik yazıları yayınlanan Ayçil halen İstanbul'da yaşamakta

Şiirleri: Arastanın Son Çırağı (1999), Naz Bitti (2001). Hikâyeleri: Sur Kenti Hikayeleri (2004). Denemeleri: Ceviz Sandıklar Ve Para Kasaları (2002)

Mehmet Nuri Parmaksız Kimdir?

1974’te İstanbul’da doğan Parmaksız, ilk, orta ve lise tahsilini İstanbul’da devam etti. Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde yüksek öğrenimini tamamladıktan sonra çeşitli okullarında edebiyat öğretmeni olarak görev yaptı.

Şiir üzerine yazdığı makaleleri ve şiirlerini “İlk Yaz, Erciyes, Sarmaşık, Gülpınar, Simav Anadolu, Maki, Hisler Bulvarı, Kümbet, Karınca, Size, Çağrı, Bizim Külliye, Berceste, Töre, Türk Dili vb... birçok dergide yayınlandı.

Mehmet Nuri Parmaksız, ESKADER (Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği), İLESAM (İlim ve Edebiyat Sahipleri Meslek Birliği) , Ankara Kulübü, TÜRKSAV (Türk Dünyası Sanatçılar ve Yazarlar Vakfı) ve Türkiye Yazarlar Birliği Derneği üyesidir. 

Eserleri: “Mektuplarıyla Cahit Sıtkı” adlı inceleme, “Mogan Şiir Akşamları (2008) ve “Anne Konulu Şiirlerden Seçmeler” adlı üç antoloji eseri bulunmaktadır.