Turkey - Centre

En son aradıklarınız Temizle

Makedonya’da Kültürel Miras Gün Yüzüne Çıkıyor

23.01.2014 1470 Okunma Sayısı

Yunus Emre Enstitüsünün Merkez Bankası ile ortaklaşa yürüttüğü Balkanlar’da Kültürel Mirasın Yeniden İnşası Projesi Yürütme Kurulu Üyeleri Dr. Nevzat Kaya, Prof. Dr. Cihan Okuyucu, Prof. Dr. Nurettin Ceviz, Prof. Dr. Yaşar Aydemir ve Enstitü Kültür Sanat Uzmanı Hümeyra Görmez, Makedonya’daki el yazması eserlerin tespiti amacıyla 10 Şubat 2013 tarihinde Makedonya’ya gitti.

Çalışmaların ilk gününde Üsküp Devlet Arşivi Müdürü Prof. Dr. Zoran Todorovski, Millî Tarih Kurumu Müdürü Prof. Dr. Dragi Gorgiev, Millî Tarih Kurumu Osmanlı Dönemi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Şerif ve Millî Kütüphane Müdürü Mile Boşevski ile görüşen heyet, proje kapsamında tahrip olmuş el yazması eserlerin ihyası, tamir ve bakımı, yanmış eserlerin kopyalarının temini ve mevcut eserlerin korunmasını sağlamak üzere ne tür çalışmaların yapılacağına dair bilgiler verdi.

Görüşmede, Üsküp Devlet Arşivi Müdürü Prof. Dr. Zoran Todorovski, Enstitü ile her türlü işbirliğine açık olduklarını belirterek şimdiye kadar kütüphanelerinde bulunan yazma eserler üzerine pek çok ülkeden çeşitli proje tekliflerinin geldiğini ancak bugün eserlerin gerçek mirasçılarının gelmesinden büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Bu görüşmelerin ardından proje heyeti, Makedonya’da görev yapan Türkologlar Abdülkadir Hayber, Hüseyin Özbay, Ramazan Doğan ve Turan Çelebi ile Makedonya’nın önemli isimlerinden Fahri Kaya ve Üsküp Türk Tiyatrosu Oyuncusu Mustafa Yaşar ile Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezinde bir araya geldi.

Yaklaşık bir hafta sürecek çalışmalar kapsamında, Makedonya’nın Üsküp, Kalkandelen, Ohri ve Manastır şehirlerinde Osmanlı döneminden kalma yazma eser bulunduğu tahmin edilen arşiv ve kütüphanelere ziyaretler gerçekleştirilecek.

Balkanlar’da Kültürel Mirasın Yeniden İnşası Projesi


Yunus Emre Enstitüsü ile T.C. Merkez Bankasının ortaklaşa gerçekleştirdiği “Balkanlar’da Kültürel Mirasın Yeniden İnşası Projesi” Bosna-Hersek, Makedonya, Arnavutluk, Kosova, Sırbistan, Karadağ ve Hırvatistan’da Osmanlı döneminden kalma el yazması eserlerin tespit, tamir ve bakımı ile mevcut eserlerin modern şartlarda korunmasına destek olmak üzere oluşturuldu.

Proje, savaş esnasında tahrip olmuş el yazması eserlerin tamir ve bakımını gerçekleştirmek, yok olan eserlerin diğer coğrafyalarda mevcut nüshalarından hareketle kopyalarını oluşturup ilgili kütüphaneye teslim etmek, maddi imkânsızlıklar sebebiyle modern şartlarda korunma imkânına sahip olmayan eserler için uygun saklama koşulları oluşturmak, el yazması eserlerin kataloglanması ve dijital ortama aktarılması noktasında yardımda bulunmak ve eserlerin ihyası konusunda uzmanlar yetiştirmek gibi birçok başlıkta çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda Dr. Nevzat Kaya, Prof. Dr. Cihan Okuyucu, Prof. Dr. Yaşar Aydemir ve Prof. Dr. Nurettin Ceviz’den oluşan Proje Yürütme Kurulu; Aralık 2011’den bu yana çalışmalarını sürdürüyor.