Turkey - Centre

En son aradıklarınız Temizle

Mehmet Atilla Maraş İkinci Şiir Akşamının Konuğu Oldu

20.02.2014 1403 Okunma Sayısı

Köstence Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ile Mecidiye Kemal Atatürk Ulusal Kolejinin ortaklaşa düzenlediği “İkinci Şiir Akşamı” programının konuğu Şair Mehmet Atilla Maraş oldu.

Türkiye’nin Köstence Başkonsolosu Füsun Aramaz açış konuşmasında, Atilla Maraş’ın Köstence’ye gelmesinden mutlu olduğunu belirterek katılımcıların 1 Mart Martişör Bayramı’nı kutladı.

Programın onur konuğu Mehmet Atilla Maraş ise “Günümüz Türk Şiiri”  başlıklı konuşmasında şiirin bir keşif hareketi olduğunu belirtti. Şiire nasıl gönül verdiğini ve ilk şiiri “Aney’i” nasıl yazdığını anlatan Maraş, insan, tabiat, ölüm, dünya gibi konuları şiirlerinde konu edindiğinii söyledi.

Mecidiye Kemal Atatürk Koleji öğrencilerinin de Maraş’ın “Dil”, “Bahar”, “Serüven”, “Mimoza” ve “Anneme Mektup” isimli şiirlerini seslendirdikleri programda Köstence YETKM Keman Hocası Alev Gafar da ezgileriyle eşlik etti.

Güner Akmola ise, Atilla Maraş’ın üç şiirin Romencesini katılımcılarla paylaştı. Okuduğu şiirlerin Rumenceye çevirisinden habersiz olan Maraş, böyle bir sürprizden büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek Romence çeviri için Güner Akmola ve Köstence YETKM’ye teşekkür etti.

“Türkçe ve Tatarca’daki Mihai Eminescu” adlı sergi açılışının ardından Köstence Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Haşim Koç, Atilla Maraş’a Köstence’nin simgelerinden biri olan “Kral Cami” motifli kabartma tablo hediye etti. Atilla Maraş da programda kendi şiirlerini seslendiren ve bu programın hazırlanmasında emeği bulunan öğretmenlere hediyelerini verdi. Ardından keman eşliğinde ''Türkçe ve Tatarcadaki Mihai Eminescu'' adlı sergi açılışı gerçekleşti. Mihai Eminescu'nun şiirlerinin Türkçeye yansımaları katılımcılar tarafından çok beğenildi.

Program, baklava ikramıyla sona erdi. Şair Atilla Maraş'ı tanımaktan büyük sevinç duyduklarını dile getiren katılımcılar, şairin tekrar Köstence'ye gelmesini rica ettiler. Ünlü şair Mehmet Atilla Maraş da böyle bir atmosferde gerçekleştirilecek her türlü faaliyete seve seve katılacağını söyledi.

Şair Mehmet Atilla Maraş Kimdir?

Mehmet Atilla Maraş 1 Temmuz 1949 yılında Urfa'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesini bitirdi. Çeşitli kamu kuruluşlarında öğretmenlik, mühendislik ve yöneticilik yaptı. Mesleği gereği Anadolu'yu bir uçtan bir uca gezdi.

Yazı hayatına lise sıralarında şiirle başladı. Adımlar ve Balıklı göl dergilerinin kurucuları arasında yer aldı. Şiirleri; Hareket, Edebiyat, Mavera, Harran, Dergah, Yedi İklim, Dil ve Edebiyat dergilerinde yayınlandı. Yeni Devir ve Yeni Şafak gazetelerinde yazılar yazdı. 1967'de on sekiz yaşındayken yazdığı ''Aney'' şiiri ile tanındı.

1981'de Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Şehrayin adlı şiir kitabıyla yılın şairi seçildi.

Yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen çeşitli şiir etkinliklerine katıldı. Şiirleri birçok dünya diline çevrildi.

1992'de merkezi Kaliforniya'da bulunan '' Dünya Kültür ve Sanat Akademisi'' tarafından kendisine Fahri Edebiyat Doktoru payesi verildi. Aynı yıl, merkezi Hindistan'ın Madras kentinde bulunan ''Uluslararası Şairler Akademisi''tarafından ''Seçkin Şair'' ödülü ile ödüllendirildi.

TBMM'de 22.dönem Şanlıurfa Milletvekili olarak da görev yapan Maraş, bir dönem de, Türkiye Yazarlar Birliği Genel başkanlığı yaptı.

Şairin belli başlı eserleri;Doğudan Batıdan Ortadoğudan, Şehrayin, Aney, Zor Sözler, Merhaba Ey Hüzün, Adanmış Şiirler, Peygamberler Şehri,  Beyaz Adamın Kutusu, Şair Milletvekilleri, Rüya Şehir Urfa, Yükü Siyasetle İndirmek, Künyemize Aşk Yazıldı( Şiirlerinden Seçmeler), Bulurum Ben Yar Seni (Seçme Şiirler)