Turkey - Centre

En son aradıklarınız Temizle

Romanya Harp Akademisinde Türkçe Öğretilecek

18.03.2014 1228 Okunma Sayısı

Bükreş YETKM müdürü Ahmet Sarıgül, Milli Savunma Üniversitesi/Carol-1(Harp Akademisi) Yabancı Diller Koordinatörü Dr. Albay Marius Titi Potirniche’nin daveti üzerine akademi bünyesinde organize edilecek Türkçe derslerinin plan ve programının yapılması konusunda ilgili birim amirleriyle bir araya geldi.

Toplantıda Dr. Albay Marius Titi Potirniche ve Yarbay Marius Polocoşer ile bir araya gelen Ahmet Sarıgül, grupların son durumlarıyla ilgili bilgi aldıktan sonra derslerin takvimi, görevlendirilecek okutmanların nitelikleri, ders işleniş metotları ve materyalleri hakkında bilgi verdi.

Uygulanacak YETEM sistemini dinleyen yetkililer sistemin kendileri için oldukça orijinal olduğunu, kursiyerler tarafından ilgiyle izleneceğine inandıklarını dile getirdiler. Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’na bağlı bürokratların dil eğitimi alacağı Türkçe dersleri için otuz üç kişinin başvurduğu ve daimi statüde ders alacaklarını bildiren Dr. Albay Marius Titi Potirniche, ayrıca bu alanda yapılacak işbirliği ve ortak çalışmaların çok büyük faydalar sağlayacağına, bürokratik anlamda bir sempati ve sıcak yaklaşımların altyapısını oluşturmakta etkin rol oynayacağına inandıklarını söyledi. 

Dr. Albay Marius Titi Potirniche, taslağını sundukları işbirliği protokolünün bir an önce imzalanarak iki kurum arasındaki ortak çalışmaların kültürel alanlara da kaydırılmasının büyük faydalar sağlayacağı kanaatinde olduklarını önemle vurguladı.

Bükreş YETKM müdürü Ahmet Sarıgül tarafından sunulan Türkçe dersleri planına dersler, iki grup kursiyer için iki ayrı okutman nezaretinde haftada ikişer gün olmak üzere dört gün verilecek. Ayrıca her iki grubun dersleri, 11.03.2013 tarihinde başlayacak.

Toplantının ardından heyet, Akademi Komutanı Prof. Dr. Korgeneral Teodor Frunzeti tarafından komutanlık makamında kabul edildi. Korgeneral Frunzeti; “Romanya ile Türkiye’nin ilişkiler konusunda uzun bir geçmişe sahip olduğunu, bu uzun geçmiş sürecinde acı ve tatlı birçok olayın yaşandığını, bundan sonra da dostlukların pekiştirilmesi sürecini girildiğini kaydetti. Bükreş Yunus Emre türk Kültür Merkezinin, bu dostluk bağlarını geliştirme ve pekiştirmede çok büyük rol oynayacağından emin olduğunu dile getiren Korgeneral Frunzeti, Türkçe dersleri konusunda verdikleri yardımlardan dolayı müteşekkir olduklarını sözlerine ekledi. Görüşme, iyi niyet temennileri ve hediyeleşmenin ardından sona erdi.