Turkey - Centre

En son aradıklarınız Temizle

Romanya’nın Osmanlı Halıları Mirasının Fotoğrafları Ankara’da Sergilendi

23.03.2014 1241 Okunma Sayısı

Romanya Büyükelçiliği ve Yunus Emre Enstitüsü tarafından Resim ve Heykel Müzesinde “Romen-Türk Kültürel Birlikteliği Osmanlı Halılarının Romanya Mirası” isimli sergi gerçekleştirildi.

Serginin açılışına Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kemal Fahir Genç, MEB AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Y. Ziya Yediyıldız ve çok sayıda davetli katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Avcı, programın açılışında yaptığı konuşmada, Romanya'nın Bükreş ve Köstence şehirlerinde bulunan Yunus Ernre Türk Kültür Merkezlerinin iki ülke arasındaki verimli işbirliğini arttırdığına dikkati çekerek, ilişkilerin giderek daha da derinleştiğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kemal Fahir Genç, Türkiye-Romanya ilişkilerinin, iki toplum arasındaki derin kültürel etkileşimden kaynaklanan güçlü ve tarihi bir dostluğa dayandığını belirterek, kültürler arasındaki benzerliklerin yakınlaşmayı arttıran ve dostluğu pekiştiren unsurlar olduğunu söyledi.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi de serginin çok heyecan verici olduğunu kaydederek, "Çalışkan Romanya Büyükelçisi Radu Onofrei, bana bu sergiyi teklif ettiğinde görevime yeni başlamıştım. Bu nedenle, bugünün benim için bir sınav olacağını biliyordum. Bu sergi, yüzyıllara dayanan Türkiye-Romanya ilişkilerini günümüz Romanyasına tanıtmak için çok önemli bir etkinlik" ifadelerini kullandı.

Onofrei:’’Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesine tam destek veriyoruz"

Romanya'nın Ankara Büyükelçisi Radu Onofrei ise Türkiye-Romanya siyasi ilişkilerinin 135. yılını kutladıklarını belirtti. Onofrei, iki ülke ilişkilerinin 135 yıldan çok daha eskiye dayandığını ifade ederek, şunları kaydetti: "Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesine tam destek veriyoruz. Çünkü, zaten çok zengin bir kültüre sahip Türkiye'nin, Avrupa kültürüne de sahip olduğunu düşünüyoruz."

Konuşmaların ardından Bakan Avcı, fotoğraf sergisini gezerek, eserler hakkında bilgi aldı. Açılış kokteylinden sonra ise ‘’Transilvanya’daki Anadolu Halıları’’ konulu konferans gerçekleştirildi.