Turkey - Centre

En son aradıklarınız Temizle

Türkiye ile Daha Güçlü Bağlantılar Kurmak İstiyoruz

13.01.2014 1141 Okunma Sayısı

Cemal Biyediç Üniversitesi İnsani Bilimler Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Adnan Velagiç: “Türkiye ile Daha Güçlü Bağlantılar Kurmak İstiyoruz”

Saraybosna Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Ceylani Akay, Müdür Yardımcısı Nuri Türkyılmaz ve beraberindeki heyetle, Cemal Biyediç Üniversitesi İnsani Bilimler Fakültesi Dekanlığını ve fakülte bünyesinde açılan Türk Dili ve Edebiyat Bölümünü ziyaret etti.

Saraybosna Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Ceylani Akay, Mostar’da Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün açılmış olmasının sevindirici olduğunu ifade ederek Yunus Emre Enstitüsünün Bosna Hersek genelinde eğitime ciddi yatırımlar yaptığı söyledi. Akay, Enstitü’nün her yıl düzenlediği Yaz Okulu programında başarılı olan öğrencileri Türkiye’ye davet ettiğini kaydetti.

Cemal Biyediç Üniversitesi İnsani Bilimler Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Adnan Velagiç ise, “Biz Türkiye ile bağlarımızı her alanda geliştirmek istiyoruz. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü de bu bağları güçlendirme noktasında önemli bir vazifeye sahiptir.” diye konuştu.

“Türkiye kardeş ülkedir ve Türkiye ile daha güçlü bağlantılar kurmak istiyoruz.” diyen Dekan Velagiç, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün geleceği hakkında ise şunları söyledi:  “Birinci dönemde Türk dili ve Edebiyatı’nı tanıttık ve önümüzdeki dönemde daha fazla öğrenci olacağını düşünüyorum. Biz burada 4 yıl sonra Türk Dili Edebiyatı alanında yüksek lisans bölümü açmak istiyoruz.”