Turkey - Centre

En son aradıklarınız Temizle

TYS Soru Bankası Oluşturuluyor

18.01.2014 1330 Okunma Sayısı

Yunus Emre Enstitüsü Sınav Merkezi Müdürlüğü tarafından 4-8 Şubat 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) Hizmet İçi Eğitim Programı sona erdi.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, Enstitü Başkan Yardımcısı Dr. Adnan Tekşen, Enstitü Sınav Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Cihan Özdemir, YETEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erol Barın, Ölçme ve Değerlendirme Uzmanı Doç Dr. Adnan Kan, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Eğitim koordinatörleri ve alanında uzman akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşen Hizmet İçi Eğitim Programı beş gün sürdü.

 Eğitimler TYS’ye Yönelik

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi programın açılışında yaptığı konuşmada, Enstitü bünyesinde kurulan Sınav Merkezi ile Türkçe eğitim sertifikasyonunu sağlam hale getirmeyi amaçladıklarını belirtti. Türkçenin, alıcısı olan bir kültürel malzemeye dönüştüğünü dile getiren Prof. Dr. Develi, Türkiye’de iş bulmak isteyenlerin, geleceğini Türkiye’de gören binlerce insanın artık Türkçe öğrenmeyi talep ettiğini ifade etti. “Öğrenme işinin en ucunda da ölçme değerlendirme yatıyor.” diyen Develi, bir soru bankası oluşturulmasının son derece önemli olduğunu vurguladı.

Enstitü Başkan Yardımcısı Dr. Adnan Tekşen ise eğitimin başladığı günün, kendisi için tarihî bir gün olduğunu belirterek Avrupa Dil Platformuna uygun dil yeterlik sınavı çalışmalarına temel teşkil edecek programın başarılı olmasını diledi.

Doç Dr. Adnan Kan’ın uygulama eğitimleri ve alan uzmanlarınca gerçekleştirilen TYS soru bankası çalışmalarına Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Eğitim Koordinatörleri ve çeşitli üniversitelerden akademisyenlerden oluşan 50 kişilik bir grup katıldı.

Beş gün süren Türkçe Yeterlik Sınavı Eğitim Programı, katılım belgelerinin dağıtımının ardından sona erdi.