Turkey - Centre

En son aradıklarınız Temizle

Varşova’da İstanbul Fotoğraf Sergisi

28.12.2013 1344 Okunma Sayısı

Polonyalı ünlü gezgin ve fotoğraf sanatçısı Dr. Zdzislaw Preisner’in İstanbul fotoğraflarından oluşan “İki Bin Yıllık İhtişam: İstanbul” adlı fotoğraf sergisi Varşova Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin gerçekleştirdiği bir organizasyonla Varşova Üniversitesi Müzesinde sanatseverlerle buluştu.

Varşova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alojzy Nowak, “İki Bin Yıllık İhtişam: İstanbul Fotoğraf Sergisi”nin açış konuşmasında, “İki ülkenin tarihî dostluklarının 600 yıllık bir geçmişe dayandığını belirterek dostluk ve kültürel ilişkilerin bunun gibi etkinliklerle daha da güçlenmesini beklediklerini söyledi.

Türkiye’nin Polonya Büyükelçiliği I. Müsteşarı İstem Cırcıroğlu ise İstanbul’un, iki ülkenin ortak değerlerinin buluştuğu yer olduğunu ve bunun en güzel örneğinin İstanbul’da bulunan Polonezköy ve Adam Mickiewicz Müzesi olduğunu ifade etti.

 Fotoğraf Sanatçısı Preisner: “Türkiye Bulunmaz Bir Değer”

Farklı coğrafyalardan 113 ülkeyi gezerek 80 bin dijital görüntü kaydı oluşturmuş ünlü gezgin ve fotoğraf sanatçısı Dr. Zdzislaw Preisner ise muhteşem tarihî yapısı ve sıcakkanlı insanlarıyla bütünleşen İstanbul’a 2012 yılında gittiğini, gördükleri karşısında “daha önceden niçin Türkiye’yi görmedim” diye hayıflandığını belirtti. Farklı kültürleri ve yaşantıları incelemeyi sevdiğini söyleyen sanatçı,  Türkiye’nin bu açıdan bulunmaz bir değer olduğunu söyledi. 

İki Bin Yıllık İhtişam:İstanbul Fotoğraf Sergisi, 05-28 Şubat 2013 tarihleri arasında Varşova Üniversitesi Müzesinde gezilebilecek.