Turkey - Centre

En son aradıklarınız Temizle

Yunus Emre Uluslararası Kahire Kitap Fuarında

07.01.2014 1237 Okunma Sayısı

25 ülkeden 735 yayıncının katıldığı 44. Uluslararası Kahire Kitap Fuarı, “Çatışma değil diyalog” temasıyla açıldı. Mısır ve çeşitli Arap ülkelerinden gelen kitapseverlerin ilgi gösterdiği fuarda çeşitli ülkeler Kültür Merkezleri vasıtasıyla kültürel aktivitelerde bulundu. 

Orta Doğu’nun en büyük kitap fuarlarından biri olan Kahire Uluslararası Kitap Fuarı, 23 Ocakta Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Libya Meclis Başkanı Muhammed el-Makrif’in teşrifiyle açıldı.

“Çatışma değil diyalog” sloganıyla açılan bu yılki fuara, Türkiye’den Kahire’deki Kültür Merkezimizin yanı sıra İslam Tarih Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) ve Anadolu Ajansı ile çeşitli ülkelerin Kültür Merkezleri katıldı.

Libya’nın Onur Konuğu olduğu 44. Uluslararası Kahire Kitap Fuarında, siyaset, ekonomi, toplum, bilim, din ve sanat alanlarında yayınlanan kitaplarla çocuk kitapları, dergi ve elektronik yayınlar stantlardaki yerini aldı.

25 ülkeden 800 kuruluş ve yayınevinin katıldığı fuarda, Yunus Emre Enstitüsü, Kahire Kültür ve Tanıtma Müşavirliğinin katkılarıyla stant açarak Ahmet Karahisari’nin hattıyla yazılmış Kur’an-ı Kerim nüshası, kutsal emanetler, hat, ebru, minyatür, tezhip ve karagözle ilgili kitapları sergiledi. Türkiye hakkında tanıtıcı materyallerin de dağıtıldığı stant, Mısırlıların ilgisiyle karşılandı.

Konferanslar, şiir akşamları, konserler, film gösterimleri ve imza günleri gibi çok sayıda kültürel faaliyetin gerçekleştirildiği fuarda, Kahire Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ayrıca konser ve ebru gösterisi düzenledi.

Fuar kapsamında Mısır’a davet edilen Hitit Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Begül Özkoca, fuardaki ebru gösterisinin yanı sıra beş gün boyunca Kültür Bakanlığına bağlı Mısır Kültür Merkezinde ebru sanatını tanıtacak.

Fuara onur konuğu olarak davet edilen Ali Ural ise hem fuar alanında hem de Kültür Bakanlığı Talat Harp Kültür Merkezinde, “Edebiyat ve Kimliğini Arayan Doğu" konulu birer söyleşi gerçekleştirecek.