Turkey - Centre

En son aradıklarınız Temizle

Turkish Instruction

"Dünyaya Türkçe Öğretiyoruz"
2009 yılından bugüne Kültür Merkezlerimizde yaklaşık 26.000 öğrenci Türkçe öğrenmiştir. Bu sayı, Kültür Merkezleri dışında gerçekleştirilen kurslar, Enstitünün girişimleriyle yürütülen Türkçenin seçmeli ders olarak öğretimi ve Türkoloji Projesi kapsamında sağlanan desteklerle yaklaşık 45.000’e ulaşmaktadır.


 

"Türkçeyi Çağdaş Dil Öğretim Yöntemlerine Uygun Olarak Öğretiyoruz"
Yunus Emre Enstitüsü Türk Kültür Merkezlerinde düzenlediğimiz Türkçe kurslarında, kolaydan zora, yakından uzağa, genelden özele ve sarmal yapıda dil öğretimi uygulamakta; eğitim öğretim sürecinde, görüntülü ve sesli kaynakların kullanımına önem vermekteyiz. Öğretim sistemini, Avrupa Konseyi Ortak Dil Kriterleri ve dil seviyeleriyle uygun olarak düzenlenmekteyiz. 

 

"Öğrencilerin Bireysel Farklılıklarını Esas Alıyor ve İhtiyaçlarına Göre Program Geliştiriyoruz"
Kültür Merkezlerimizde gerçekleştirilen kurslarda öğrencilerin ihtiyaçlarını önemsiyor ve bu çerçevede genel Türkçe kurslarının yanı sıra özel amaçlı kurslar da düzenliyoruz. İş Türkçesi, çocuklara yönelik Türkçe kursu, tercüme grupları, basın ve medya Türkçesi gibi kurslar bunlardan bazılarıdır.

 

"Konuşma Kulüpleri ve Yaz Okulu Programlarıyla Öğrencilerin Pratik Yapmalarına İmkân Sağlıyoruz"
Öğrencilerin öğrendiklerini pekiştirmeleri amacıyla her düzeyde “Konuşma Kulüpleri” oluşturmaktayız. Ders ve sınav ortamından uzak, her konunun serbestçe tartışılabildiği konuşma kulüplerinde öğrencilerin dili doğal ortamında öğrenmeleri için çaba göstermekteyiz. Ayrıca her yıl Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz Yaz Okulu programıyla da öğrencilere yerinde Türkçe konuşma ortamı sağlamaktayız.

"Kitap Okuma Saatleri Düzenliyoruz"
Oyunlaştırarak canlandırma tekniğine önem verdiğimiz derslerin dışında haftada en az bir saat kütüphanede “Kitap Okuma Saati” düzenlemekteyiz. 

"Dersler Teknolojik ve Zengin Araç Gereçlerle İşleniyor"
Derslerde öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte ve çağdaş yöntemlerden faydalanılarak hazırlanan temel ders araç gereçlerinin yanı sıra çeşitli yardımcı ders materyallerinin kullanımına da özen göstermekteyiz. Seviyelendirilmiş okuma kitapları, Z-Kitap, etkileşimli sözlük, tematik resimli sözlük, resimli konuşma kartları, dil afişleri, altyazılı veya altyazısız kısa filmler gibi sesli ve görüntülü materyaller bunlardan bazılarıdır.

"Zaman ve Mekân Sınırı Olmaksızın Türkçe Öğretme Gayretindeyiz"


Dünyanın dört bir tarafından gelen Türkçe öğrenme talepleri hızla artmaktadır. Özellikle uzaktan kendi kendine Türkçe öğrenmek isteyenlerin ihtiyaçlarını giderecek paket programlar ve sanal Türkçe sınıfları oluşturmak amacıyla Uzaktan Türkçe Öğretimi çalışmalarına hızla devam etmekteyiz. Yunus Emre Radyosu Projesiyle de Türkçe öğrenmek isteyen veya öğrenenlere internet aracılığıyla ulaşmayı hedefliyoruz.