Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Uluslararası Öğrenci Sempozyumu

21.07.2015 7030 Okunma Sayısı

Dünyanın birçok ülkesinden uluslararası öğrenci çalışması yapan kurum ve şahısların ağırlanacağı Uluslararası Öğrenci Sempozyumu Kasım ayında gerçekleştirilecek.

UDEF (Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu) ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi işbirliği ve Yunus Emre Enstitüsü katkıları ile dünyanın birçok ülkesinde uluslararası öğrenci çalışması yapan kurum ve şahısların konuk ve konuşmacı olarak katılacağı Uluslararası Öğrenci Sempozyumunun açılışı 6-8 Kasım tarihlerinde Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre Merkezinde gerçekleştirilecektir. Dünyadaki uluslararası öğrenci hareketliliğinin ve uluslararası öğrencilerin yaşadığı sorunların ele alınacağı sempozyum üç gün devam edecektir.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Ankara’nın 5. Üniversitesi olarak 2010 yılında eğitim öğretime başlamıştır. Yüzde 100 İngilizce eğitim veren üniversite bünyesinde 33 lisans, 80’i aşkın yüksek lisans programı ve 8700 öğrenci mevcuttur. Üniversite bünyesinde 561 uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Üniversitenin dünyadaki birçok üniversite ile ikili akademik çalışmaları, Erasmus ve Mevlana Değişim Programı anlaşmaları mevcuttur.

UDEF Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu ise Türkiye’ de okuyan uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapmak, onları tanımak birbirleriyle kaynaştırmak ve eğitim öğretim süreleri boyunca maddi ve manevi ihtiyaçlarının çözümüne ortak olmak ve ülkemizde edindikleri tecrübe ve birikimleri farklı coğrafyalara taşıyabilmelerini sağlamak amacıyla 38 şehirde kurulmuş 44 uluslararası öğrenci derneğinin çatı kuruluşudur.

Teknolojinin gelişmesi neticesinde iletişim ve ulaşım imkânlarının artmasıyla dünya genelinde uluslararası öğrenci hareketliğinin hızla arttığı ifade edilmektedir. 6-8 Kasım tarihlerinde düzenlenecek sempozyumun amacının dünyadaki uluslararası öğrenci hareketliliğinin takip edilerek uluslararası eğilimler ışığında Türkiye’nin cazibe merkezi haline getirilmesi olduğu belirtildi.

Düzenlenecek sempozyumun dünyanın farklı kıtalar ile değişik coğrafyalarında uluslararası öğrencilere yönelik çalışma yapan sivil toplum kuruluşları, öğrenci organizasyonları, üniversiteler, akademik kurullar ve ilgili yetkin kişilerle tecrübe paylaşımı imkânı sağlayacağı düşünülüyor.

http://www.internationalstudentsymposium.com/