Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

15 Temmuz Darbe Girişimi Saraybosna'da Anlatıldı

11.10.2016 2092 Okunma Sayısı

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Mehdi Eker, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da düzenlenen "Bütün Yönleriyle 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi" konulu panelde, Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişimi hakkında davetlileri bilgilendirdi.

Panel, Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi’nde Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü ve STRATIS’in iş birliğiyle düzenlendi. Panele, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Dr. Mehmet Mehdi Eker’in yan sıra Konya Milletvekili Hüsniye Erdoğan, Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu ve İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge de katıldı.

Darbe girişiminin bir iktidar ya da hükümet değişikliği talebinden ibaret olmadığını, kalkışmanın Türkiye'yi çökertmek için yapıldığını söyleyen Eker, darbe teşebbüsündeki en büyük payın, başında Fetullah Gülen'in bulunduğu FETÖ'ye ait olduğunu belirterek, "Bu kimin işine yarayacaksa, bunu kim istiyorsa, bunun sonucundan kim faydalanacaksa, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünde onların da emeği, onların da payı, onların da katkısı vardır." dedi.

"Bosna Hersek'te bulunmamızın bir sebebi var"

Bosna Hersek'te bulunmalarının bir sebebi olduğunun altını çizen Eker, "Bizim kültürümüzde başımıza bir iş geldiği zaman dostlarımıza anlatırız, paylaşırız. Onların bizim için üzüldüğünü biliriz. Bizim yaşadıklarımızdan onların tecrübe kazanmasını arzu ederiz. Hem siz dostlarımızı bilgilendirmek, hem de bunları paylaşmak için bugün buradayız." dedi.

Şu anda Türkiye'nin resmi ve sivil kuruluşlarında FETÖ üyelerine yönelik temizlik yapıldığını söyleyen Eker, her şeyin hukuk çerçevesinde devam ettiğini, bu insanların adalet önünde hesap vermesini, suçlular ile suçsuzların birbirinden ayrılmasını arzu ettiklerini dile getirdi.

Türkiye'de devam eden OHAL konusuna da değinen Eker, OHAL'in millet için değil, devlet için ilan edildiğine dikkati çekerek, "Gelin Türkiye'ye herhangi bir şehrin sokaklarında yürüyün. Hiçbir olağanüstülük yok. Olağanüstülük devletin, bürokrasinin tavrında. Çünkü hızlı olmaya, gözümüzü dört açmaya, elimizi çabuk tutmaya ihtiyacımız var." şeklinde konuştu.

Sadece Türkiye'ye değil, dünyanın 168 ülkesine el atmış olan örgütün mutlak suretle şifrelerinin çözülmesi gerektiğini vurgulayan Eker, FETÖ'nün fitre, zekât ve kurban paralarını ABD başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesindeki lobi şirketlerine aktardığını söyledi.

"Türkiye zalimlere ve zulme 'hayır' diyor"

Orta Doğu'da yaşananlar hakkında da konuşan Eker, bölge haritasının yeniden çizilmeye çalışıldığını kaydederek, şu ifadeleri kullandı: "Bu değişiklik ve yeniden harita teşekkülü sürecinde bölgenin bütün yaşayan halkları zulüm görüyor. Orta Doğu'nun Müslümanları zulüm altında inliyor. Türkiye buna itiraz ediyor. Türkiye zalimlere ve zulme 'hayır' diyor. Türkiye'de darbe yapılmasının sebeplerinin başında da bu geliyor. Darbe yapılmaya çalışılmasının ve terör örgütlerinin hedefinin sebeplerinden bir tanesi de budur. Türkiye bütün bu zulme direnmenin ve bu zulme karşı koymanın sembolüdür."

Eker, zor zamanlarda ülkelerin, aynı bireyler gibi dostlarının ortaya çıktığını anlatarak, "Biz bu zor zamanımızda, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Türk milletinin yanında olduğunu ifade eden Sayın Bakir İzetbegovic'e ve onun şahsında bütün Bosna Hersek halkına şükranlarımızı sunuyoruz." dedi.

"Güçlü Türkiye, güçlü Bosna Hersek demek"

Boşnak akademisyen ve yazar Prof. Dr. Dzemaludin Latic de 15 Temmuz'daki darbe girişiminin başarılı olması durumunda, sadece Türkiye için değil, Bosna Hersek ve tüm Müslüman ülkeleri için de her şeyin daha zorlaşacağını belirterek, "Güçlü Türkiye, güçlü Bosna Hersek ve Boşnaklar demek." ifadesini kullandı.

Türk ve Boşnak halkları arasındaki tarihi bağlara da değinen Latic, Çanakkale'de 15 bine yakın Boşnak'ın da savaştığını ve bunun iki halk arasındaki güçlü bağların göstergesi olduğunu ifade etti.

Panelin moderatörlüğünü üstlenen STRATİS Müdürü Büyükelçi Ensar Eminovic ise darbe girişiminin ardından Batı medyasının asılsız ve taraflı haberler yaparak, girişime dair gerçek fotoğrafı göstermediğini vurgulayarak, "Türkiye, bu dramatik gecede yanında olanları da suskun kalanları da unutmayacaktır." ifadesini kullandı.