Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

‘’16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh’’ sergisi İstanbul’da Açıldı

12.01.2016 2544 Okunma Sayısı

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, “16.Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh’’ sergisi, 15 Ocak Cuma günü açılıyor. Sergi, Saraybosna ve Belgrad’tan sonra ilk kez İstanbul da sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun ev sahipliğini yaptığı ve İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları tarafından projelendirilen sergide, küratörlüğü Beste Gürsun, çini sanatının panolara aktarılması ise Sevim Ersoy tarafından gerçekleşecek. Sergide, 30 adet güzergah minyatürleri ile nakkaş Matrakçı Nasuh’u; beyitleri ile Şair Matrakçı Nasuh’u; beyitlerden seçkiler ile yazılan 10 adet divani levha’da hattat Matrakçı Nasuh’u; çağdaş bir yorumla, 1 adet tablo ’da ressam, matematikçi ve silahşör Matrakçı Nasuh’u 12 bayan sanatçı, toplam 41 eser sergileyecek.

Proje kapsamında, Topkapı Sarayı revan yazması 1272 numaralı Matrakçı Nasuh, ‘’Tarih-i Sultan Bayezid’’ eseri, Klasik Türkçeden aktarılmış ve Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından tıpkı basım olarak yayınlanmıştır. T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ‘’Matrakçı Nasuh’’ anısına özel olarak ‘’XVI. Yüzyıl Türk Musiki’’ albümü, PTT. A.Ş. Matrakçı Nasuh özel anma pulu ve kartpostalı, UNESCO Türkiye tarafından da proje kataloğu yayınlamıştır. Ölümünün 450.yılı sebebiyle Matrakçı Nasuh, UNESCO tarafından ‘’Anma ve kutlama yıldönümleri’’ kapsamına alınmıştır. 

Yunus Emre Enstitüsü, UNESCO Türkiye Milli Komitesi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, T.C. Dışİşleri Bakanlığı, PTT A.Ş, Daily Sabah, Atv, Sabah, Art and Life Production, İnsan ve Sanat, CC Tercüme desteği ve Global İletişim ortağı Anadolu Ajans desteğiyle 3 kıta, 9 ülke, 10 şehirde gerçekleştirilecek olan proje, İstanbul’ dan sonra Viyana’da, sergilenecek.