Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

2014 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri sahiplerini buldu

06.11.2015 1571 Okunma Sayısı

2014 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri sahiplerini buldu. Törene Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu teşrif ettiler. Bu yılki ödüller, Gönül Ülkü Özcan, Celal Yılmaz, Beşir Ayvazoğlu, Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı’na verilirken Gönül Ülkü Özcan törene sağlık sorunları nedeniyle katılamadı.

1979 yılından beri Türk tarihi, edebiyatı, dili, plastik, fonetik ve sahne sanatları, sanat tarihi, mimarlık, arkeoloji, halk bilimi, sinema, kütüphanecilik gibi kültür ve sanat dallarındaki hizmet ve çalışmaları ile Türkiye Cumhuriyeti uyruklu, yaşayan kişileri, topluluk ve kuruluşları devlet adına ödüllendirme amacıyla verilen ödül töreni Topkapı Sarayı’nda yapıldı.

2014 yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri; bir önceki dönem Kültür Turizm Bakanı Ömer Çelik Başkanlığı’nda, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı ve Yunus Emre Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Dursun, Prof. Dr. Sefer Yılmaz, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim Tokaç, Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi Oya Tunga Çağlı, Prof. Dr. Ümit Meriç, Prof. Dr. Tansel Türkdoğan, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, Doç. Dr. Mehmet Kalpaklı‘dan oluşan Kültür ve Sanat Büyük Ödülü Değerlendirme Kurulu’nun yaptığı değerlendirmeler sonucu sahiplerini buldu.

Ödüller geçtiğimiz yıl Müzeyyen Senar, Ahmet Yakupoğlı, Nuri Pakdil ve Cüneyt Arkın’a verilmişti.