Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Bükreş'te Sevgi Buluşmaları

17.06.2015 1636 Okunma Sayısı

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yunus Emre Enstitüsü iş birliği çerçevesinde 21 Nisan 2014 tarihinde Romanya Ulusal Çocuk Sarayı’nda “Sevgi Buluşmaları-Sema Gösterisi” düzenlendi. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’nun icra etmiş olduğu bu gösteriye bine yakın kişinin katılımı oldu.

Açış konuşmasını yapan Yunus Emre Enstitüsü Bükreş Türk Kültür Merkezi Müdürü Tuna BALKAN konuşmasında, tasavvufun her zaman insanoğlunun huzuru, barışı ve insaniyeti bulmasını; iyi, doğru ve güzel şeylere yönelmesini hedeflediğini, Mevlana felsefesinin ve fikirlerinin ise bu doğrultuda günümüz dünyasına yön vermekte olduğunu dile getirdi. Ardından günün ve gösterinin anlam ve önemini belirtmek adına yerini alan T.C. Bükreş Büyükelçisi Sayın Osman Koray ERTAŞ konuşmasında, sema gösterisinin yıllar boyu devam eden görsel bir şölen olduğunu, yaklaşık 900 yıl önce Hz. Mevlana’nın sunduğu hoşgörü felsefesine bugünlerde çok ihtiyacımız olduğunu dile getirdi ve dünyada Rumi adıyla bilinen Hz. Mevlana’nın dizeleriyle konuşmasını bitirdi. Son olarak Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Sayın Necmi UYANIK ise konuşmasında Romanya için çok önemli bir isim olan Mihai Eminescu’nun ve Hz. Mevlana’nın dizeleriyle insan sevgisine dayanan bir medeniyet aşkının ve 21. yüzyılda yaşanabilir bir dünyayı Türk-Rumen kardeşliğinde kurmanın önemine değindi.

Her camiadan ilgi yoğunluğunun fazla olduğu; insani, dini ve milli duyguların hat safhaya ulaştığı bu gösteri, davetliler tarafından ayakta alkışlandı.