Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Gine'deki Tüm FETÖ Okulları Devralındı

18.10.2016 1486 Okunma Sayısı

Gine'de FETÖ yapılanmasına ait tüm okullar, TİKA, YTB ve DİB ile birlikte Enstitümüzün de destek verdiği Türkiye Maarif Vakfı'na teslim edildi.

Türkiye Maarif Vakfı Başkan Vekili Büyükelçi Dr. Hasan Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti Konakri Büyükelçisi Nur Sağman, Milli Eğitim Bakanlığı Temsilcisi Halil Doğanay, Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde ve Gine Üniversite Öncesi Eğitim ve Okur Yazarlık Bakanı İbrahima Kourouma nezaretinde iki ülkenin iyi niyet protokolü imzaladığını ve protokol neticesinde ülkede FETÖ’ye ait tüm eğitim kurumlarının Maarif Vakfı’na teslim edildiğini belirtti.

Yavuz, okulların Maarif Vakfı'na teslim edilmesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 Mart Gine ziyaretinin önemli olduğunu vurgulayarak, iki ülke cumhurbaşkanının mutabık kalması neticesinde böyle bir kararın alındığını ifade etti.

 

Okullara Şehit Ömer Halisdemir’in adı verildi

Ülkede FETÖ’ye ait bir anaokulu, bir ilkokul, bir ortaokul ve iki lise bulunduğunu kaydeden Yavuz, okullardan ikisine Şehit Ömer Halisdemir’in adının verildiğini söyledi.

Yavuz, okullardan birine "15 Temmuz Şehitleri", diğerlerine ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde’nin adının verildiğini kaydetti.

 

"Altın nesli değil irfan nesli yetiştireceğiz"

“15 Temmuz’da ülkemizin yaşadığı hain işgal girişimden sonra FETÖ’nün Afrika’daki varlığı bilinmekteydi. İlk olarak Gine’ye gerçekleştirilen operasyon mahiyetindeki heyet görüşmeleri, dört gün boyunca sürdü. Gine hükümeti ve devleti nezdinde 15 Temmuz’un ülkemizde açmış olduğu tahribat anlatıldı.” diyen Yavuz, Türkiye’nin güçlü çalışması neticesinde dost ve kardeş ülkedeki terör örgütünün yapılanmasının tamamen çökertilmiş olduğunu söyledi.

 

TMV Başkan Vekili Büyükelçi Yavuz, sözlerini şöyle devam etti:

Nihayet Gine'de de yine inlerine girdik. Milletin emanetini büyük Türk milletine ve Gine'deki kardeş dost halkın hizmetine sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Binlerce kilometre uzaktan iddia ediyoruz ki FETÖ yapılanması tamamıyla çökertildi. Önümüzdeki yıllarda irfan medeniyetimizin ümit ışıkları olacak olan ve bir daha asla hiç kimseye kafasını kiraya vermeyecek olan altın değil, irfan nesli yetiştireceğiz. Türkiye Cumhuriyeti var olduğu müddetçe gönül coğrafyamızda medeniyet inşa etme hareketimiz ebediyete kadar devam edecektir."

 

Conde'den Erdoğan'a "hayırlı olsun" telefonu

Konakri Büyükelçisi Sağman ise "İki dost ve kardeş ülkenin özverisi ve gayretleri sonucunda imzalan bu anlaşmanın hem ülkemiz hem de Gine halkına hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

Ayrıca, imza töreni sonrası Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak hayırlı olsun temennisinde bulunduğu öğrenildi.

 

YEE, TİKA, YTB ve DİB destek veriyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda Maarif Vakfı yönetimini kabulünde Maarif Vakfına YEE, TİKA, YTB ve Diyanet başta olmak üzere tüm uluslararası kuruluşların tam saha destek vermesini istemişti.

Vakfın yurt dışı faaliyetlerinde, FETÖ'nün yaygın ve etkin olduğu ülkelere öncelik verilmesini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, orta ve uzun vadeli hizmet planlaması yapılması gerektiğini belirterek Balkanlar, Orta Doğu ve Türkî devletlere öncelik verilmesinin önemine dikkat çekmişti.

Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB) ve Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) dâhil olmak üzere bütün uluslararası kuruluşlar Millî Eğitim Bakanlığının muhtevasında Maarif Vakfının yurt dışında yayılması için destek veriyor.