Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

“Hazar'da Aşkın Sesi” Şiir Gecesi

16.02.2016 2056 Okunma Sayısı

Bakü Yunus Emre Enstitüsü ve Azerbaycan Kültür Bakanlığı işbirliğiyle 12 Şubat 2016 tarihinde, “Hazar'da Aşkın Sesi” başlığı altında bir şiir gecesi düzenlendi.

Nizami Kino Merkezi'nde yapılan etkinliğe T.C. Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, Azerbaycan milletvekillerinden Ganire Paşayeva ile Ferec Quliyeva, Türk kurum ve kuruluşları temsilcileri ve Bakülü sanatseverler katıldı.

“Savalan” müzik grubunun sahne aldığı gecede tiyatro sanatçıları, Nesimi, Fuzuli, Yunus Emre, Nazım Hikmet, Âşık Veysel, Atilla İlhan, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Cemal Safi, Abdürrahim Karakoç, Ahmet Cevat, Hüseyin Nihal Atsız, Bahattin Karakoç, Mikayıl Müşfik ve Bahtiyar Vahapzade'nin şiirlerini okudular.

Program sonrası konuşma yapan Büyükelçi Coşkun, bu tür organizasyonların geleneksel hale gelmesi gerektiğini vurgulayarak gecede verilen aşk ve sevgi mesajının büyük zorluklarla karşı karşıya olan coğrafyamıza da ulaşmasını diledi.

Bakü Yunus Emre Enstitüsü Müdürü İbrahim Yıldırım ise Azerbaycan ve Türkiye için ifade edilen "Bir millet, iki devlet" kavramının altını dolduran bir faaliyet gerçekleştirdikleri için heyecanlı ve gururlu olduklarını belirtti.