Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Katar Üniversitesi ve Türkoloji İş Birliği Protokolü

02.12.2015 3263 Okunma Sayısı

Katar Üniversitesi ile Yunus Emre Enstitüsü arasında 2 Aralık Çarşamba günü Türkoloji projesi kapsamında iş birliği protokolü imzalandı.

Katar'ın başkenti Doha'da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın huzurlarında gerçekleştirilen anlaşma; Katar Üniversitesi ve Enstitü arasında Türkoloji alanına dair yapılacak ortak çalışmaların gerçekleşmesi için atılan önemli bir adım olma özelliği taşıyor. 

Katar Üniversitesi’nden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a fahri doktora takdimi

Katar Üniversitesince kendisine verilen "Fahri Doktora" takdim töreninin ardından bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 38 yıllık mazisi olan Katar Üniversitesinde olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, şahsına takdim edilen fahri doktora unvanı nedeniyle üniversite yönetimine teşekkür etti.

Türkiye ve Katar'ın gücünü ortak tarih ve kültürlerinden alan mükemmel ilişkilere sahip iki kardeş ülke olduğunu vurgulayan Erdoğan, devletler ve halklar arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha da gelişmesinden büyük bir memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 yıllık başbakanlığı ve 1 yılı aşkın cumhurbaşkanlığı döneminde Katar ve Türkiye arasındaki ilişkide farklı bir sinerji meydana getirdiklerini ve bu konuda emeği, katkısı olan herkese teşekkür ettiğini belirterek, "Biz Katar'ın istikrar ve güvenini kendi istikrar ve güvenimizden asla ayrı görmedik, görmüyoruz. Siyasi, ekonomik, kültürel alanlardaki gelişmişlik düzeyiyle Katar bölgesinde bir yıldız gibi parladıkça, Türkiye olarak bundan iftihar ediyoruz" Diye Konuştu.

"Katar Üniversitesinde Türkoloji Bölümü açmak üzere bugün bir girişimimiz var"

Gençlerin katkısıyla çok daha güzel yarınlara doğru yüründüğüne inandığını ifade eden Erdoğan, şunları söyledi: "Sizler dinamik ve vizyonu güçlü bir ülkede yaşıyor ve eğitim alıyorsunuz. Eğitime çok önem veren ve bu uğurda sizlere her türlü desteği sağlayan liderlerinizi tebrik ediyorum. Bugün resmi açılışını gerçekleştirdiğimiz şu anda Kültür ve Turizm Bakanım orada Doha Yunus Emre Enstitüsü sizlere Türkçe öğrenme imkânı sağlayacak. Katar Üniversitesinde Türkoloji bölümü açmak üzere bugün bir girişimimiz var. Sayın Rektöre özellikle bu projeye verdiği ve vereceği destekten ötürü şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

Ben sizlere bir adım daha ötesini teklif ediyorum, Türkçe ile ülkemizin kültürünü diyorum ki gelin Türkiye'de yaşayarak öğrenin. Türkiye geçtiğimiz 13 yılda 200'e yaklaşan üniversite sayısı, yılda 800 bine ulaşan yeni öğrenci kapasitesi, artan barınma ve burs imkânlarıyla eğitim alanında çok önemli başarıya imza attı. Marmara İlahiyat Fakültesinden öğrencilerin üniversitenizde Arapça eğitimi aldığını memnuniyetle öğrendim. Üniversitelerimiz arasındaki ilişkileri geliştirmek ve güçlendirmek istiyoruz. Bu salonun İbn-i Haldun Salonu olduğunu duyunca ayrı mutluluk duydum. Zira başbakanlığım döneminde İbn-i Haldun Üniversitesi kurulmasıyla ilgili bir yasayı da Meclis'imizden geçirdik ve Türkiye'de bir özel vakıf İbn-i Haldun Üniversitesini kurmak üzere proje çalışmalarını sürdürüyor. Kurumlarımız ve üniversitelerimiz bu doğrultudan her türlü desteği vermeye hazırdır."