Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Lefkoşa Merkezimiz Başbakanımızın Teşrifleriyle Açıldı

02.12.2015 2285 Okunma Sayısı

Lefkoşa’nın Selimiye Meydanı’nda yer alan Lefkoşa Yunus Emre Enstitüsü, Başbakanımız Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından açıldı.

Ahmet Davutoğlu, açılıştaki konuşmasında, dünyanın her yerinde Türk dilini ve kültürünü tanıtmak için kurulan Yunus Emre Enstitüsü’nün 42’ncisini Lefkoşa’da da açtıklarını kaydetti. Davutoğlu, Enstitüyü “78 milyonun Kıbrıs’a güzel bir emaneti olarak” niteleyerek, “Lefkoşa’daki bu merkezi dilimizi Kıbrıslılara tanıtmak için değil, Kıbrıslılardan güzel dilimizin Kıbrıs ağzını öğrenmek için açtık. Türkçenin en güzel lehçelerinden, ağızlarından biri Kıbrıs’ta konuşuluyor. Bunun muhafaza edilmesi lazım” dedi.

“Dünyanın en güçlü ordusuna sahip olabilirsiniz ama…”

Tarihi bir mekânda özel bir neden için bir araya gelindiğini vurgulayan Davutoğlu, “Milletler sadece sahip oldukları askeri güçle ayakta durmazlar. Büyük milletler kültürlerini korumak, dillerini gelecek nesillere aktarmak suretiyle ayakta durabilirler” ifadesine yer verdi. Davutoğlu, “Dünyanın en güçlü ordusuna sahip olabilirsiniz ama eğer kültürünü, dilinizi, örfünüzü, en önemlisi kimliğinizi kaybetmişseniz ayakta duramazsınız” şeklinde konuştu.

“Dilinizde güzel Türkçeniz, gönlünüzde Anadolu aşkı varsa…”

Kıbrıs’taki 1960’lı yıllara da işaret eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Ordunuz olmayabilir, sizi koruyacak en basit araçlardan mahrum olabilirsiniz, etrafınız kuşatılmış, gettolara sıkıştırılmış, her bir köyünüz işgal edilmiş, asırlarca vatan bildiğiniz her bir şehriniz baskı altına alınmış olabilir… Ama dilinizde güzel Türkçeniz, gönlünüzde Anadolu aşkı varsa, yüreğinizin derinliklerinde ecdattan kalma bir ses ‘bu topraklar senindir, bu topraklar üzerinde Türkçe konuşulur ve yazılır’ diyorsa, işte burada varlığınızı korur, gelecek nesillere aktarırsınız…”

“Mücahit şehitlerimizin kahramanlığı olmasaydı bugün size Türkçe hitap ediyor olmayacaktım”

Lefkoşa Yunus Emre Enstitüsünü, köylerini, şehirlerini, dilini, dinini, inancını savunurken mücahit düşenlere adadığını kaydeden Davutoğlu, “O zor yıllarda, kuşatılmış köyler içinde, yıkıntılar arasında, yiğitçe, mertçe kültürünü muhafaza eden, büyük acılar çekmesine rağmen kültüründen feragat etmeyen mücahit şehitlerimizin gayreti, dirayeti ve kahramanlığı olmasaydı bugün size Türkçe hitap ediyor olmayacaktım” dedi.

“Çocuklara Türkçeyi öğreten anaları rahmetle anıyoruz”

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in Kıbrıs kökenli olduğunu anımsatan Davutoğlu, Türkeş’in bugün kendisiyle paylaştığı “Sömürge döneminde okula gönderilmeyen Türk kızlarının evlerinde Türkçe öğrendiği” bilgisini paylaştı.

“İleride anne olacak kızlar Türkçe öğretmenlerinden dersler almış, Türkçe kitaplar okuyarak dillerini muhafaza etmeye çalışmış” diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

 “O zor dönemlerden sonra çocuklara Türkçeyi öğreten anaları rahmetle anıyoruz. Onlar olmasaydı, o kadınların aileyi koruyan tavrı olmasaydı, çocuklara güzel Türkçeyi ninnilerle öğreten güzel gelenekleri olmasaydı burada Türkçe konuşulmayacaktı.”

“Enstitü farklı milletlerden öğrenciler için faaliyetler düzenleyecek”

KKTC’nin üniversite diyarı olduğuna da işaret eden Davutoğlu, Lefkoşa Yunus Emre Enstitüsü’nün farklı milletlerden öğrenciler için faaliyetler düzenleyeceğini belirtti.

Selimiye Meydanı’na girişte Filistinli bir öğrencinin geleneksel kıyafetiyle kendisine bir Filistin haritası ve sembol hediye ettiğini söyleyen Davutoğlu, “El Halil Şehri, Hz İbrahim’in şehrinden buraya gelen öğrenciler de artık Kıbrıslıdır, bizim öz evlatlarımızdır” dedi.

"Yunus Emre Enstitüsü müdür ve çalışanlarına talimatım"

Lefkoşa Yunus Emre Enstitüsü’nün müdürüne ve çalışanlarına; “Bu topraklara öyle bir tohum atın ki, bu tohumu öyle bir yüceltin ki, onun yeşerttiği çınarı kimse kesemesin. Çocuklarımıza dilimizi öyle güzel öğretin ki bu güzel Türkçe nesilden nesile aksın gitsin…” diye seslenen Davutoğlu,  “Su, benim doğduğum dağlardan, Toros dağlarından akan ırmakların üzerinden denizleri aşarak Kıbrıs’a ulaşmışsa, güzel Türkçemiz de Kıbrıs’tan daha nice diyarlara bu merkezler üzerinden ulaşacak”  ifadelerini kullandı.

Açılış törenine siyasi parti temsilcileri, belediye başkanları, medya temsilcileri, sivil toplum örgütlerinden davetliler ve bazı bakanlar katıldı.