Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

"Millî Seferberlik Ruhu ile Mücadele Edeceğiz"

18.12.2016 1620 Okunma Sayısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım Kayseri'deki alçak terör saldırısı ile ilgili olarak açıklama yaptı.

Kayseri’de içinde askerlerin bulunduğu halk otobüsüne yönelik düzenlenen hain bombalı saldırı ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım açıklama yaptılar.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: MİLLÎ SEFERBERLİK RUHU İLE MÜCADELE EDECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri Komando Tugay Komutanlığı’ndan izne çıkan er ve erbaşları taşıyan araca yapılan hain bombalı saldırıyla ilgili, "Terör eylemleri, asker ve polislerimizle birlikte 79 milyon vatandaşımızın tamamını hedef almaktadır. Türkiye, terör örgütlerinin ortak saldırısı altındadır. Terör örgütlerine karşı, milletimizle birlikte, bir milli seferberlik ruhu içerisinde hep birlikte kararlılıkla mücadele edeceğiz. Gün farklılıklar üzerinden kısır çekişmelerle enerjimizi heba etme, kavga etme değil." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kayseri’de yaşanan bombalı saldırı ile ilgili yazılı açıklaması şöyle: 

"Bugün Kayseri’de, çarşı iznine çıkan askerlerimizin bulunduğu halk otobüsünü hedef alan bir canlı bomba saldırısı yapılmıştır. 13 şehidimiz ve 55 yaralımız vardır. Geçtiğimiz Cumartesi gecesi İstanbul’da Beşiktaş’ta yaşanan hadise neticesinde halen yüreklerimiz yanarken, Kayseri’de yapılan bu bombalı saldırı acımızı daha da artırmıştır. Terör eylemleri, asker ve polislerimizle birlikte 79 milyon vatandaşımızın tamamını hedef almaktadır. Türkiye, terör örgütlerinin ortak saldırısı altındadır. Özellikle bölücü terör örgütü, tüm imkanlarını kullanmaktadır. Eylemlerin biçimi ve hedefleri, bölücü terör örgütünün asıl gayesinin Türkiye’nin önünü kesmek, ayağına çelme takmak, gücünü ve enerjisini başka yönlere yoğunlaştırmak olduğunu tüm açıklığıyla ortaya koymaktadır.

Maruz kaldığımız bu saldırıların, bölgemizde yaşanan olaylardan, özellikle Suriye ve Irak’taki gelişmelerden, hatta ekonomideki dalgalanmalardan bağımsız olmadığını biliyoruz. Bu terör örgütlerine karşı, milletimizle birlikte, bir milli seferberlik ruhu içerisinde hep birlikte kararlılıkla mücadele edeceğiz. Gün farklılıklar üzerinden kısır çekişmelerle enerjimizi heba etme, kavga etme değil, "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" ilkeleri çerçevesinde bir olma, beraber olma, kardeş olma, hep birlikte Türkiye olma günüdür. Kayseri’deki saldırıda hayatlarını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaralılarımıza Rabbimden acil şifalar niyaz ediyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun."

BAŞBAKAN YILDIRIM: MASUM İNSANLARI ÖLDÜRMEK İNSANLIĞI ÖLDÜRMEK GİBİDİR

Başbakan Binali Yıldırım, Kayseri'de yaşanan terör olayına ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Yıldırım, "Adı ne olursa olsun, hangi kılıkta, hangi surette gelirse gelsin terör alçaklıktır, insanlık dışıdır. Masum insanları öldürmek, insanlığı öldürmek gibidir. Ama terör örgütü şunu bilmelidir ki Çanakkale ruhu, İstiklal ruhu bu millette tam anlamıyla vardır. Bu olaylar milletimizin ve bizim terörle mücadele gücümüzü zayıflatmaz, aksine artırır." dedi.

Sabah saatlerinde, Kayseri Zincidere Komando Tugayı'ndan hafta sonu izni için çıkan askerleri şehre götüren halk otobüsüne, yolda bir canlı bomba saldırısı gerçekleştiğini belirten Yıldırım, "Bu alçak terör eylemi sonucu şehit olan askerlerimiz var, yaralı askerlerimiz var. Yaralılarımızın tedavisi devam ediyor." diye konuştu.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Başbakan Yıldırım, "Programlarınızı iptaliniz söz konusu mu?" sorusu üzerine, "Programı niye iptal edeceğiz? Teröristleri daha da sevindirmeye hiç niyetimiz yok. Terörün amacı da zaten bizim moral değerlerimize zarar vermek, milletimizin canını sıkmak ama öyle anlaşılıyor ki daha 15 Temmuz'dan ders almamışlar." ifadelerini kullandı.

Adı ne olursa olsun, hangi kılıkta, hangi surette gelirse gelsin terörün alçaklık ve insanlık suçu olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Masum insanları öldürmek, insanlığı öldürmek gibidir. Ama terör örgütü şunu bilmelidir ki Çanakkale ruhu, istiklal ruhu bu millette tam anlamıyla vardır. Bu olaylar milletimizin ve bizim terörle mücadele gücümüzü zayıflatmaz, aksine daha da arttırır. Bunun bilinmesinde fayda var. O yüzden programımızı yapacağız. Kahramanmaraş'tan, Sütçü İmam'ın torunlarının memleketinden bir kez daha bu alçaklara gereken mesajımızı da hep birlikte vereceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

KINIYORUZ

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım'ın ifade ettikleri gibi terör örgütlerinin ortak saldırısı altında bulunan ülkemizi millî seferberlik ruhu ile koruyacağımızın, ülkemizin huzur ve refah yolundaki hedeflerine ulaşması için gayretimizi daha da artıracağımızın; her biri birer maşa olan terör örgütleri ve o maşaların sahipleri tarafından bilinmesini istiyoruz. Bir hafta önce bugün düzenlenen ve çoğu polis 44 şehit verdiğimiz İstanbul Beşiktaş'taki hain saldırının acısı hâlâ taze iken, yine bir cumartesi günü karanlık eller tarafından tertiplenen ve maşaları tarafından uygulamaya konularak gencecik 14 evladımızı bizlerden alan Kayseri'deki hain saldırıyı lanetliyor; şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır; yaralılarımıza şifalar diliyoruz.