Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Prof. Ateş, AK Parti'de Enstitünün FETÖ ile mücadelesini anlattı

08.10.2016 2222 Okunma Sayısı

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, AK Parti Genel Merkezinde düzenlenen İl Dış İlişkiler Başkanları Toplantısı'nda Enstitünün faaliyetlerini ve FETÖ ile mücadelesini anlattı.

AK Parti Genel Merkezinde düzenlenen İl Dış İlişkiler Başkanları Toplantısı, toplantıya başkanlık eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker'in konuşmasıyla başladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, "Biz bütün ülkelerin toprak bütünlüğüne saygılıyız. Hiçbir ülkenin bölünmesine, parçalanmasına rıza göstermeyiz, öyle bir niyetimiz yok. Kimsenin toprağında hiçbir zaman gözümüz olmadı ama Türkiye'nin toprağında gözü olanlara da asla fırsat vermeyiz." dedi.

Eker, Türkiye'ye ve Türk milletine karşı hain terör eylemlerini lanetlediğini belirterek, Ankara'nın Haymana ilçesi civarında bombalı araçla eylem hazırlığındaki iki teröristin düzenlenen operasyonla ölü ele geçirildiği olayı hatırlattı.

Milletlerin kaderini üzerilerinde yaşadıkları coğrafyaların tayin ettiğini dile getiren Eker, Türkiye'nin, Ortadoğu'da bazı yangınların çıkartıldığına şahit olduğuna dikkati çekti. Ortadoğu'yu yeniden şekillendirme planlarının var olduğuna işaret eden Eker, yeni bir oyunun sahnelenmek istendiğini söyledi. Eker, "Biz bütün ülkelerin toprak bütünlüğüne saygılıyız. Hiçbir ülkenin bölünmesine, parçalanmasına rıza göstermeyiz, öyle bir niyetimiz yok. Kimsenin toprağında hiçbir zaman gözümüz olmadı ama Türkiye'nin toprağında gözü olanlara da asla fırsat vermeyiz." diye konuştu.

"En çok zararı Müslümanlara verdiler"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'nin etkisiz hale getirilmesi için alçakça darbe girişimleri ve operasyonların yapıldığının altını çizen Eker, Türk milletinin, Türkiye'nin çıkarlarına aykırı olan şer odaklarına karşı çıkmaya, bölgede yaşananlara da ses çıkarmaya devam edeceklerini belirtti.

Suriye ve Irak'ta yaşanan yangının sönmesi ve yeni ateşlerin çıkmaması için çözüm önerilerinde bulunulduğunu ancak söz konusu önerilere uyulmadığını ifade eden Eker, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Birtakım güçler, Suriye ve Irak'ı yeniden şekillendirmek istiyorlar, maşalar, kukla idareler, kukla rejimler, terör örgütlerini, DAİŞ'i kullanıyorlar. En çok zararı Müslümanlara, İslam'a verdiler. Irak'taki PKK, Suriye'deki PYD aynı örgüt, oradaki uzantısı. DAİŞ, PKK, PYD Türkiye'ye saldırıyor. Bütün bunlar, 'Türkiye, Ortadoğu'da yapılamak istenen kanlı, kirli ve orada yaşayan halkların çıkarlarının aksine yapılan planlara itiraz ediyor, insani çözümler öneriyor, doğru politikalar, barışçı politikalar öneriyor' diye yapılıyor."

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), karanlık zihniyetlerin maşası ve kuklası olduğunu vurgulayan Eker, darbe girişimiyle sadece iktidarın değiştirilmek istenmediğine, Türkiye'nin çökertilmesinin, uluslararası müdahaleye açık hale gelmesinin sağlanmaya çalışıldığını söyledi.

Mehdi Eker, FETÖ'nün vatandaşlardan hayır ve bağış altında topladığı paraları, Türkiye aleyhine lobi faaliyetlerinde kullandığını aktardı.

"Bu sadece hükümetin meselesi değil"

FETÖ ile ilgili herkesin bildiklerini anlatmasını isteyen Eker, Türkiye aleyhine yapılan propagandalara karşı herkesin yurt dışında tanıdıklarına anlatımlarda bulunmasını isteyerek, şunları kaydetti:

"Bu iş sadece Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve hükümetinin meselesi değil. Sadece hükümetin yapacağı çabalarla, ortaya koyacağı gayretlerle, diplomatik temaslarla, göndereceği heyetlerle olmaz. Çünkü karşımızdaki hainler, çok profesyonelce çalışıyor. Bu FETÖ terör örgütü, Amerika'da inanamayacağınız kadar profesyonel çalışıyor. Bir tek lobi şirketine 8 milyar dolar veriyor bir sene için. Ne yapıyor o lobi şirketi? FETÖ'nün tezlerini oradaki muhatap kişilere, kitlelere, organizasyonlara anlatıyor. O lobi şirketine, Fetullah Gülen'in adamları para veriyor, Fetöşistler, onlar da götürüp onu Türkiye'nin aleyhine kullanıyor."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Eker, Avrupa Birliğine üyelik sürecinde Türkiye'nin önüne çeşitli engeller çıkartıldığını ve kimseye uygulanmayanların Türkiye'ye uygulanmak istendiğini sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Ateş Yunus Emre Enstitüsünün faaliyetlerini anlattı

İl Dış İlişkiler Başkanları Toplantısı'nda konuşan Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ise, Yunus Emre Enstitüsünü, faaliyetlerini ve 2023 Vizyonunu anlattı. Enstitünün genişleme politikaları, uluslararası işbirlikleri, son dönemdeki uluslararası faaliyetleri ve Küresel Kamu Diplomasisi Ağı (GPDNet) Dönem Başkanlığı ile ilgili de bilgiler veren Prof. Dr. Şeref Ateş, 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası kamu diplomasisi faaliyetleri ve yurt dışında FETÖ ile mücadele kapsamında yapılan faaliyetler hakkında da katılımcıları bilgilendirdi.

Başkan Şeref Ateş 7 yılda, 38 ülkede, 45 enstitü ve 100’den fazla irtibat noktası ile yıllık 700'ün üzerinde faaliyet yapıldığını belirterek, yılda yaklaşık 40 bin kişiye ulaşıldığını, şu ana kadar 2 bin 145 kültürel etkinlik yapıldığını, sayısız ziyaretçi alındığını ifade etti.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Şeref Ateş Enstitünün vizyonu ve misyonuna ilişkin şunları söyledi:

"Vizyonumuz; kültür-sanat ve yabancılara Türkçe öğretimi ana başlıkları altında dünyanın birçok ülkesinde gerçekleştirilecek faaliyetler ve oluşturulacak iş birlikleri ile dünya toplumlarının Türkiye'yi daha yakından ve doğru kaynaklardan tanımasını sağlamaktır.

Misyonumuz ise Türkiye'yi, kültürel mirasını, Türk dilini, kültürünü ve sanatını tanıtmak, Türkiye'nin diğer ülkeler ile dostluğunu geliştirmek, kültürel alışverişini arttırmak, bununla ilgili yurt içi ve yurt dışındaki bilgi ve belgeleri dünyanın istifadesine sunmak, Türk dili, kültürü ve sanatı alanlarında eğitim almak isteyenlere yurt dışında hizmet vermektir.

Faaliyetlerine yurtiçinde Ankara Ulus’taki merkez binasında 2009 yılında başlayan Enstitümüz, ilk yurtdışı merkezini Saraybosna’da açmış olup Avrupa, Asya, Ortadoğu, Uzakdoğu, Afrika ve Amerika’da olmak üzere 7 yıl içerisinde, 37 farklı ülkede, 45 Türk Kültür Merkezi sayısına ulaşmıştır.

2013 yılına kadar Balkanlar ve Ortadoğu, 2013 ve 2014 yıllarında da Avrupa’ya ağırlık vermiş bulunan Enstitümüz 2015 yılında, kültür merkezimiz bulunmayan önemli başkentlerde kültür merkezi açmayı planlamıştır. 2015 yılı sonrasında ise Amerika kıtası, Sahra Altı Afrika ve Orta Asya’yı 2023 Vizyonu çerçevesinde öncelikli bölgeler olarak belirlemiştir.

Mevcut Merkezlerimizin Bölge ve Şehirlere Dağılımını şu şekilde özetleyebilirim:

Avrupa’da 12 merkezimiz bulunmaktadır. Bunlar Brüksel, Londra, Budapeşte, Varşova, Berlin, Paris, Amsterdam, Roma, Viyana, Köln, Zagreb, Komrat'tadır. Ortadoğu ve Afrika’da 13 merkezimiz görev yapmaktadır. Bunlar ise Kahire, İskenderiye, Beyrut, Amman, Tahran, Pretorya, Rabat, Kudüs, Cezayir, Kabil, Lefkoşa, Hartum, Doha'dadır. Balkanlar’da 13 merkezimiz var; Saraybosna, Foynitsa, Mostar, Tiran, İşkodra, Priştine, Prizren, İpek, Üsküp, Bükreş, Köstence, Podgoritsa, Belgrad. Asya ve Uzakdoğu’da 6 merkezimiz ise Kazan, Tiflis,  Bakü, Astana, Tokyo, Kuala Lumpur'da bulunuyor. Amerika’da Maryland'de bir merkezimiz, Latin Amerika Brezilya-Sao Paulo'da bir merkezimiz faaliyetlerini sürdürüyor.

"Brezilya'da da faaliyetlerimize başladık"

Dünya genelinde 45 merkeze bir yenisinin daha eklendiğini de müjdeleyen Prof. Dr. Ateş, "Sao Paulo Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Hüsamettin Aslan, göreve başladığı ilk gün Latin Amerika ve Brezilya'nın ilk camisi olan Mesquita Brasil'de Müslüman azınlıkla bir araya geldi. Brezilyalı Müslümanlarla birlikte Cuma namazını eda eden Hüsamettin Aslan, cami çıkışı sohbet ettiği cemaate ilk olarak Yunus Emre Enstitüsünü tanıttı. Saatler süren sohbetten hayli memnun olan Brezilyalı Müslümanlar da kendi durumlarına ilişkin Sao Paulo Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Aslan'a bilgiler verdiler. Müslümanların toplanarak eğitim, kültür, ibadet ve sosyal aktivitelerini gerçekleştirdiği komplekse sahip Mesquita Brasil Camisi'nin 1920'de kurulduğunu anlatan Brezilyalı Müslümanlar, o yıllardan bugüne nasıl gelindiğini anlattılar." dedi.

FETÖ ile mücadele

Basına kapalı olarak gerçekleştiren bölümde FETÖ ile mücadeleyi de anlatan Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Ateş, 15 Temmuz İşgal Girişimi sonrası Enstitünün dünya genelinde yürüttüğü faaliyetlerin bir bölümünü açıkladı. Prof. Dr. Şeref Ateş, "Hem hain darbe girişiminden saatler sonra yürüttüğümüz bu çalışma hem de genel olarak Yunus Emre Enstitüsünün faaliyetlerinin terörist başı Fetullah Gülen'i ne denli rahatsız ettiğini görebilmek için 17 Temmuz Pazar günü yaptığı bir saate yakın konuşmasına bakmak yeterlidir. FETÖ/PDY'nin elebaşı Fethullah Gülen 17 Temmuz'daki mülakatının iki yerinde Yunus Emre Enstitüsünü doğrudan hedef göstermesi, yapmış olduğumuz çalışmanın ne kadar isabetli ve etkili olduğunun kanıtıdır." diye konuştu.

Toplantıya Mehdi Eker'in yanı sıra Afif Demirkıran, Cemalettin Kani Torun, Fazilet Dağcı Çığlık, Fevzi Şanverdi, Halil Özcan, Hüseyin Bürge, İsmail Emrah Karayel, Sena Nur Çelik de katıldı.