Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Stuttgart'ta Çengnâğme Konseri

16.02.2016 3918 Okunma Sayısı

Köln Yunus Emre Enstitüsü ve Stuttgart Linden Müzesi işbirliğiyle, 13 Şubat Cumartesi günü, Stuttgart Linden Müzesi’nde 'Çengnâğme Konseri' verildi.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, yaptığı açılış konuşmasında Yunus Emre Enstitüsünün toplumların birbirini daha iyi anlamaları amacıyla kurulduğunu ve Türk kültürü ile dünya kültürleri arasında bağ kurmayı hedeflediğini söyledi. Linden Müzesi Müdürü Prof. Ines de Castro ise katkılarından dolayı Yunus Emre Enstitüsüne teşekkür etti. Konserde hazır bulunan T.C Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı da yaptığı konuşmada Enstitünün bölgedeki faaliyetlerini arttırmasını arzuladığını söyledi.

Klasik müzik geleneğinden yetişen ve Türkiye'nin önde gelen arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu ile Bora Uymaz'ın verdiği konser, Alman ve Türk müzikseverler tarafından büyük ilgi gördü.

Konserin sonunda sanatçılara Prof. Dr. Şeref Ateş ve Prof. Dr. De Castro tarafından çiçek verildi.

Çengnâğme

Çeng, 17. yüzyılda tarihin sahnesinden çekilmiş, coğrafyamıza has, doğuya özgü, küçük bir kucak arpıdır. Çengnâğme ise her şeyden önce eskiyle yeniyi harmanlayan ve çengin farklı kullanım alanlarını bugünün bakış açısı ile ortaya koymayı amaçlayan çengin nağmesidir.