Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Türkçe Yaz Okulu öğrencileri Çanakkale Şehitliği'ni ziyaret etti

24.08.2017 378 Okunma Sayısı

Yunus Emre Enstitüsünün 2017 “Türkçe Yaz Okulu"na katılan gençler için Çanakkale’de kapsamlı bir eğitim ve gezi programı düzenlendi. Çanakkale Şehitliği, Truva Antik Kenti, kazı alanları gibi tarihi mekânların yanı sıra, yabancı misafirler doğal güzellikleri ile dikkat çeken Gökçeada ve Bozcaada’da keyifli zamanlar geçirdiler. Şehrin sanat atölyelerinde el sanatlarını tanıdılar. Truva Otel’de düzenlenen özel programda geleneksel kıyafetlerle Harmandalı Zeybeği’ni sergilediler.

Yunus Emre Enstitüsünün 2017 yılı “Türkçe Yaz Okulu” Türkiye’nin 22 şehrinde eş zamanlı olarak gerçekleşti. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi TÖMER’de düzenlenen Türkçe derslerine katılan gençler, kendileri için düzenlenen kültür ve sanat faaliyetlerinde verimli zamanlar geçirdiler. Farklı coğrafyalardan farklı kültürlerden Çanakkale’ye gelen 18 öğrenci, ülkelerinde öğrendikleri Türkçelerini Anadolu’nun kültürü ile harmanladı, Türk kültür ve sanatını keşfetti.

Çanakkale’de dopdolu geçen Türkçe Yaz Okulu

Aynalı Çarşı, tarihî kilise, Maydos Kilisetepe Höyüğü’ndeki kazı alanı, Gelibolu Yarımadası’nda Çanakkale Şehitliği, Şehitler Abidesi, Mecidiye Tabyası, Seyit Onbaşı Heykeli, 4. Murat Çeşmesi, Truva Antik Şehri, Apollon Tapınağı ve Asos Antik Şehri, Arıburnu Yarları, Conkbayırı, Kanlısırt, Anzak Anıtı ve mezarlığı, Helles Anıtı, Kaz Dağları yabancı gençlerin ziyaret ettiği yerler arasında yer aldı.

Çanakkale Şehitler Abidesi'nde 'Çanakkale Ruhu' adlı kısa gösteriyi ve Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezinde simülasyonları izleyen gençler oldukça etkilendiler. İntepe’de kına gecesine katılarak takı geleneğini öğrendiler, hayatlarında ilk defa kına yaktılar. Gökçeada’da “Köyde Yaşam” teması ile düzenlenen gezide, Seramik Üretim Atölyesi ve Ahşap El Sanatları Atölyesini de ziyaret ettiler. Misafirler için Çanakkale Belediye Başkanının da katılımıyla Çanakkale Truva Otel’de özel bir veda programı düzenlendi. Programda yabancı öğrenciler Harmandalı Zeybeğini yerel kıyafetlerle sergilediler.

Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi’nde eğitim gören 18 öğrencinin ülke ve şehirleri şöyle; Macaristan / Budapeşte, Sudan / Hartum, Almanya / Köln, Malezya / Kuala Lumpur, Filistin / Kudüs, Bosna-Hersek / Mostar, Japonya / Tokyo, İtalya / Roma, Arnavutluk / Tiran, Makedonya / Üsküp, Polonya - Varşova, Hırvatistan / Zagreb.