Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Uluslararası Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Sempozyumu Erzurum'da Yapıldı

08.10.2015 2957 Okunma Sayısı

Yunus Emre Enstitüsü, Türk Dil Kurumu ve Atatürk Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen ''Türk Dillilere Türkiye Türkçesi Öğretimi'' konulu Uluslararası Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Sempozyumu 8-10 Ekim tarihleri arasında Erzurum'da yapıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Eğitim Merkezi Müdürü Dr. İbrahim Gültekin, sempozyumda 13 farklı ülkeden 26 bildirinin sunulacağını bundan sonra da bu tür sempozyumlara devam edileceğini söyledi. Daha sonra kürsüye gelen Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, her geçen gün biraz daha büyüyen Yunus Emre Enstitüsünün hedefinin Türkçeyi dünyada marka bir dil haline getirmek ve 2023 yılında 100. Kültür Merkezlerini açmak olduğunu söyledi. Türk Dil Kurumu ile Türkçenin öğretimi konusunda ortak çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Develi, "Bu sempozyumun ardından Kazaklara Türkiye Türkçesi Öğretimi, Türkmenlere Türkiye Türkçesi öğretimi veya diğer Türk dillilere Türkiye Türkçesi öğretimi alanında kaç kitap yazabileceğiz? Bu çok önemli; bundan sonraki çalışmalarımızı bu konu üzerinde yoğunlaştıracağız" diyerek sempozyumun başarılı geçmesini diledi.

Türk Dil Kurumu Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin ise "Türkçeyi öğretmenin artık bir meslek hâline geldiğini, bu konuda önemli çalışmalar yaptıklarını belirterek sempozyumun, dinleyenlerin vaktini çalan değil, "İyi ki geldim" diyecekleri bir sempozyum olmasını dilerim" diyerek sözlerini tamamladı. Son olarak kürsüye çıkan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak ise Türkçenin çok köklü bir dil olduğunu, gelecekte de en çok tercih edilen diller arasında olacağını ümit ettiğini söyledi.

Sempozyum; oturum ve bildiri sunumlarının ardından yapılan şehir gezisi ile tamamlandı.