Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Yabancılara Türkçe Öğretimi Sertifika Programı Başladı

31.08.2015 4003 Okunma Sayısı

Yunus Emre Enstitüsü ile Ankara Üniversitesi TÖMER ve Gazi Üniversitesi TÖMER işbirliğiyle gerçekleştirilen "Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sertifika Programı" 31 Ağustos 2015 tarihinde başladı. Programın açılış konuşmalarını Türkçe Eğitim ve Öğretim Merkezi Müdürü Dr. İbrahim Gültekin, Ankara Üniversitesi TÖMER Müdürü Prof. Dr. Ertan Gökmen, Gazi Üniversitesi TÖMER Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Nezir Temur, Enstitü Başkan Yardımcısı Dr. Ebubekir Ceylan Ve Enstitü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Ateş gerçekleştirdi.

Gültekin konuşmasında, yabancı dil olarak Türkçe öğretiminin günümüzde gelmiş olduğu noktanın altını çizerek bu tür programların söz konusu alan için çok önemli olduğunu belirtti ve katılımcılara programın içeriği hakkında bilgi verdi.

Ertan Gökmen ise Ankara Üniversitesi TÖMER olarak 31 senedir üstlendikleri görevin bayraktarlığını Yunus Emre Enstitüsü gibi bir kurumun almış olmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek Türkçe öğretilen her bir bireyi Türkiye’nin parlak geleceği adına bir tohum olarak görmek gerektiğini söyledi.

Gazi Üniversitesi TÖMER adına söz alan Nezir Temur, bu tür sertifika programlarının alanda çalışacak okutmanlar için önemine değinerek Türkçenin günümüzde talep gören bir dil haline geldiğini belirtti.

Ebubekir Ceylan ise Yunus Emre Enstitüsü olarak Türkçe Öğretiminin yanı sıra kültür-sanat faaliyetleri ile de ülke tanıtımına katkıda bulunmaya çalıştıklarını ifade etti. 22 Ağustos’ta İstanbul’da gerçekleştirilen 1000 Yılın Sesi Türkçe Bayramının şu ana kadar gerçekleştirilen en büyük etkinlik olduğunu belirten Ceylan, katılımcılara Enstitünün vizyon ve misyonları konusunda bilgi verdi.

Açılışta Şeref Ateş, sertifika programlarını Türkiye’nin iki güzide üniversitesiyle aynı anda iş birliği yapılması bakımından mühim bulduğunu ifade ederek Yunus Emre Enstitüsünün yükselen Türkiye’nin kültür diplomasisi alanındaki önemli güçlerinden biri haline geldiğini belirtti.

Bir ay sürecek olan program boyunca katılımcılar, hafta içi her gün sabah Türkçe Öğretim Merkezlerindeki uygulamalara, öğleden sonra ise alan uzmanlarının vereceği yabancı dil öğretimi yöntem ve teknikleri seminerlerine katılacaklar. Programı başarıyla tamamlayan adaylara 1 Ekim 2015 tarihinde yapılacak kapanış programında sertifika, diğer katılımcılara ise katılım belgesi verilecek.