Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Yazar İskender Pala Makedonya’da Okurlarıyla Buluştu

16.12.2016 1535 Okunma Sayısı

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü, Yazar İskender Pala’yı Makedonyalı edebiyatseverlerle buluşturdu.

Yazarın “Katre-i Matem” eserinin Makedonya çevirisinin Üsküp Yunus Emre Enstitüsünce düzenlenen tanıtım programına, edebiyatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Makedoncaya "İstanbul'un Lalesi (Laleto na İstanbul)" olarak tercüme edilen kitabın tanıtım programına, yazar Pala'nın yanı sıra ünlü Arnavut yazar Luan Starova ile akademisyen Aleksandar Prokopiev de katıldı. Pala, burada yaptığı açıklamada, kitabının Makedoncaya tercümesi edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yazdıklarını "gök kubbenin altında her zaman olan şeyler" olarak tanımlayan Pala, "Sadece kıyafetler farklı. 18. yüzyılda yaşanan bir hikâye ama aslında bugünün hikâyesi. İstanbul'un güzelliğiyle, belki Üsküp'ün güzelliğin örtüştürecek bir zemin hazırladığı için bu coğrafyalarda bizim hatıralarımızı ve hafızamızı tazeleyecek bir kitap." şeklinde konuştu.

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdür Vekili Fuat Korkmaz da Türk yazar ve edebiyatçıları Makedonya'da ağırladıkları ve kitapseverlerle buluşturdukları için heyecanlı ve mutlu olduklarını söyledi.

Son dönemde, Makedonya'da Türk yazar ve şairlere büyük ilgi olduğunu aktaran Korkmaz, "Türk yazarların eserlerini tercüme etme ve burada edebiyatseverlerle buluşturma misyonunun bizim için önemli olduğunu bu akşamki etkinlikte görüyoruz." dedi.

Yazar Pala, tanıtımın ardından okurları için kitabını imzaladı.