Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Astana Kore Kültür Merkezinde Türk Kültürü Gecesi

04.04.2014 1373 Okunma Sayısı

Astana Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Kore Kültür Merkezinde geniş kapsamlı bir Türk kültürü tanıtım programı gerçekleştirdi.

Program öncesinde Astana YETKM eğitmeni Yeşim Bradley’in yaptığı Ebru sanatının tanıtımı ev sahibi Kore Kültür Merkezi kursiyerleri tarafından büyük ilgi gördü.

Programın açılışında konuşan Kore Kültür Merkezi Başkanı Wee Myung-Jae, Astana YETKM’i, Merkezlerinde ağırlamaktan büyük onur duyduklarını belirtti.  Wee Myung-Jae, bundan sonra Astana YETKM ile süregelen kültürel ve sosyal faaliyetlerde daha çok işbirliği içerisinde olacaklarını, belirterek ortak etkinlikler gerçekleştireceklerini ifade etti.

Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Müsteşarı Han Son Çin, konuşmasına Korece, Türkçe, Kazakça “Hoş geldiniz” diyerek başladı ve Türk- Kore ilişkilerinin tarihten gelen sarsılmaz bağlara sahip olduğuna değinerek kültürlerin birbirini tanımalarının, karşılıklı sosyal ve kültürel alışveriş yapmalarının önemini dile getirdi.

Türkiye adına konuşan Astana Büyükelçiliği II. Kâtip Merve Topaloğlu ise dost ülke Kore Cumhuriyeti’nin kültür merkezinde Türk kültürünü tanıtacak olmalarından dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Topaloğlu, konuşmasında Türk ve Kore ilişkilerinin Türkiye Cumhuriyeti’nin Kore Savaşına asker göndermesiyle başladığını ve bu savaştan sonra iki milletin, iki devletin birbirilerine karşı büyük ve sarsılmaz sevgi ve dostluk bağı ile bağlandıklarını söyledi. Topaloğlu, konuşmasını iki ülkenin kültür kuruluşlarının sağlam ve sarsılmaz bir dostluk anlayışıyla gelecekte ortak büyük kültürel girişimlere adım atacaklarına inandığını söyleyerek tamamladı.

Açılış konuşmalarının ardından Türkiye ve Yunus Emre Enstitüsü tanıtan bir video gösterimi ve Türkiye -Kore ilişkilerini anlatan bir sunum yapıldı. Daha sonra Astana YETKM Kazak-Türk orkestrası tarafından Yunus Emre İlahileri ve Türkçe şarkılar söylendi, ezgiler çalındı. Türk halk oyunlarından örnekler verildi.

Programın sonunda Astana YETKM kursiyerleri tarafından hazırlanan kına gecesi töreni ve konuklara kına yakılması çok büyük ilgi gördü. Türk kültürü günü, Türkiye’nin Astana Büyükelçiliği mutfak ve servis personeli tarafından hazırlanıp sunulan Türk mutfağının seçkin lezzetlerin ikram edilmesi ile son buldu.