Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Aydınların Dilinden: Türkiye-Arnavutluk İlişkileri

04.01.2014 1248 Okunma Sayısı

Tiran Yunus Emre Türk Kültür Merkezi tarafından her ayın sonunda gerçekleştirilen Aydınların Dilinden programının bu ayki konusu “Türkiye-Arnavutluk İlişkileri” oldu.

1990-2000 Yılları Ankara-Tiran Arasında isimli kitabın yazarı emekli diplomat Hajro Limaj’ın konuk olduğu programı, Tiran Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Murat Yiğit ve Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Hasan S. Aşan’ın açış konuşmalarıyla başladı.

Türkiye Cumhuriyeti Askeri Ataşesi Kur. Alb. Nizamettin Doğar, Din İşleri Ateşesi Şaban İşlek, Arnavutluk’un eski Sağlık ve Savunma Bakanı Sabit Brokaj, Arnavutluk Tarih Kurumu Üyesi Prof. Dr. Dritan Egro, Arnavutluk Dil Kurumu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Genciana Abazi-Egro, BKT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yaşar, Epoka Üniversitesi Genel Sekreteri Hamza Aksoy ve Türk Kolejleri Genel Müdürlüğü yöneticileriyle çok sayıda davetlinin katıldığı programda, Büyükelçi Hasan S. Aşan konuşmasında Türk-Arnavut dostluğu ve ortak geçmişine değindi.  Bu tür çalışmaların iki ülke arasındaki ilişkilerin daha iyi anlaşılmasına ışık tuttuğunu belirten Büyükelçi Aşan, çalışmanın bilimsel araştırmalar açısından da çok önemli olduğunu kaydetti.

Tiran Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Murat Yiğit ise, iki milletin asırlar boyu kader birliği yaptığını belirterek Osmanlı askerî yönetiminde Arnavut kökenli 38 komutanın olmasının bu kader birliğinin bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

Program, 1990-2000 Ankara-Tiran Arasında kitabının yazarı Hajro Limaj’ın, Türkiye-Arnavutluk ilişkileri konulu bir sunumuyla devam etti. Ankara’da geçen yıllarıyla ilgili çarpıcı bilgiler sunan Limaj, iki ülke arasındaki dostluğun bilinmeyen yönlerine değindi. Limaj, Türkiye’nin Arnavutluk’un bağımsızlık mücadelesinde özel bir yeri olduğunu bunu da ilk defa belgeleriyle Arnavutluk kamuoyuna kendisinin sunduğunu söyledi.

Osmanlı döneminden başlayarak günümüze kadar uzanan sürecin irdelendiği program, diplomat yazarın hatıralarından oluşan kitapları imzalamasının ardından düzenlenen kokteylle sona erdi.