Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Berlin’de Türkçe Eğitmenleri Buluştu

05.01.2014 1249 Okunma Sayısı

Kuruluş aşamasını sürdüren Berlin Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Berlin eyaletinde görevli Türkçe Öğretmenleri ve Türkçe dersi veren okul müdürlerini bir araya getirdi. Konsolosluk himayesinde gerçekleştirilen toplantıya, Berlin Eyalet Senatosu ve Türkiye’nin Berlin Konsolosluğu sorumluluk alanındaki öğretmenler katıldı.

Berlin Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Dr. Yılmaz Bulut başkanlığında gerçekleşen ve Türkçe öğretiminde karşılaşılan sorunlarla çözüm önerilerinin konuşulduğu çalışma toplantısı, konu temelli üç farklı grupta ve üç ayrı oturumda gerçekleştirildi.

Toplantı sonunda, Türkçe öğretiminin Berlin eyaletindeki durumu tespit edilerek öncelikli 14 somut proje geliştirildi. Öğretmenler toplantıda Yunus Emre Enstitüsünden şartlara uygun ders materyalleri sağlanması,  öğretmenlere meslek içi eğitim verilmesi, Türkçe görüntülü ve sesli malzemelerin temini, sivil toplumla ilişkiler, Alman eğitim birimleri nezdinde Türkçe duyarlılığın arttırılması gibi konularda destek istedi.

Toplantı, Türkiye’nin Berlin Başkonsolosu A. Başar Şen’in Türkçe öğretmenleri ve Türkçe okutulan okulların müdürleri onuruna verdiği resepsiyon ile sona erdi.