Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Bükreş’te Grigore Kiazim’a Saygı Programı

10.03.2014 1370 Okunma Sayısı

Güfte ve besteleriyle 1965 yılında Romanya Hükümeti tarafından “Romanya Millî Halk Sanatçısı” unvanı verilen ünlü Müzisyen Grigore Kiazim, Bükreş Yunus Emre Türk Kültür Merkezinde anıldı.

Programa konuşmacı olarak katılan Grigore Kiazim’in yeğeni ve Müzisyen Bayar Kiazim, doğumunun 100. yılında Grigore Kiazim’ı unutmayarak vefa borcunu ödemek adına bir toplantı düzenleyen Bükreş YETKM Müdürü Ahmet Sarıgül’e teşekkür etti.

Bayar Kiazim, amcası Grigore Kiazim’in Romanya’da Türk müziğinin tanıtılması ve sevdirilmesi için verdiği mücadeleyi anlatarak “Romen folklorunda kobza, gitar ve diğer enstrümanları çalan birçok sanatçı var; fakat Romen folklor tarihi tek bir Mandolin üstadı tanımış ve kayıt altına almıştır o da; Grigore Kiazim’dir.” dedi.

Sanatçının hem Romen hem de Türk folkloru üzerine vermiş olduğu eserlerinde genel temanın anne-baba sevgisi olduğunu belirten Bayar Kiazim, “bu eserleriyle usta sanatçı, Dobruca folklorunun milli folklor düzeyine ulaşmasını sağladı.” şeklinde konuştu.

Bayar Kiazim şöyle devam etti:“Grigore Kiazim, genç kuşaklara mükemmel eserler bıraktı. Ayrıca folklor alanında Mandolin Kiazim adıyla özdeşleşmiş, Dobruca bölgesi, Maçin kasabası Kiazim ismiyle bir bütünleme haline gelmiştir.  Grigore Kiazim, yaklaşık 40 plaklık bir külliyat meydana getirmiştir.

Repertuarını iki kültürlü bir kişiliği olması dolayısıyla iki kısımda ele almak mümkündür: Romen ve Türk folkloruna adanmış besteler. Bu bakımdan Grigore Kiazim, Romen-Türk dostluk ve kardeşliğinin pekişmesinde büyük bir rol oynamıştır.”

Ses sanatçısı Vasilika Tonu’nun geleneksel kıyafetleriyle Romence ve Türkçe şarkılardan oluşan konser, programın sonunda dinleyicilerden tam not aldı.

Davetlilere bestekârın otobiyografisi ile bestelerinin yer aldığı CD hediye edildi.

GRİGORE KİAZİM (Grigore KAZIM)

Türk asıllı Romen vatandaşı ünlü bir bağlama sanatçısıdır. Anne tarafından Romen olup babası Türk’tür. Romanya’da ilk bağlama çalan ve bu alanda konserler veren halk sanatçısıdır. Özellikle Dobruca Bölgesi Türk ve Romen ezgilerini bağlama ve mandolin eşliğinde seslendirmek suretiyle 1930 yılından itibaren Romanya Millî Halk Sanatçıları arasında önemli bir yer edindi.

1939 yılında Romanya Radyosu repertuarına eski Türk Halk Müziğine ait türkülerin girmesini sağladı. Romanya’nın ünlü halk orkestraları “Cıocırlia” ve “Rapsodıya”, “Doına Armateı” ile birlikte konserler verdi. Avrupa ve Amerika’da solo konserler icra etti. Maçin’in simgesi olarak kabul edildiğinden, Maçin Belediyesi tarafından her yıl doğum günü kutlanmakta ve anısında programlar düzenlenmektedir. Müzik alanında uluslararası düzeyde ortaya koymuş olduğu çalışmaları ve Romen müziğine katkılarından dolayı 1965 yılında Romanya Hükümeti tarafından “Romanya Millî Halk Sanatçısı” unvanı verildi.