Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Bükreş’te Türk ve Romen Şiir Estetiği Konferansı

21.02.2014 1318 Okunma Sayısı

Bükreş Yunus Emre Türk Kültür Merkezinde,  “Şiir Estetiği ve Kültürel Yaklaşımlardaki Rolü” isimli bir program gerçekleştirildi.

Romen ve Türk şiir estetiğinin ele alındığı programda, Niculina Oprea Romen şiiri, Mehmet Atilla Maraş ise Türk şiiri hakkında konuştu.

Bükreş YETKM Müdürü Ahmet Sarıgül’ün açış selamlamasının ardından konuşan Türkiye’nin Bükreş Büyükelçiliğinden Naime Öztürk Meral, “Türk-Romen edebiyatı hakkında gerçekleştirilmekte olan programın Türk-Romen dostluğuna büyük katkıda bulunacağını” kaydetti.  

“Romen Şiirinin Estetiği ve Kültürel Yaklaşımlardaki Rolü” konulu konuşmasında Niculina Oprea, Kültür Merkezi’ndeki çeviri atölyesinin çok verimli çalışmalar gerçekleştirerek değerli meyveler vereceğine inandığını söyledi.  İlk çevirinin şiir kitabı olmasının ortak bir duygu dili oluşturacağını ifade eden Oprea, çevirinin önemi ve şiir estetiği üzerinde durdu. Şairin beslenme kaynağının felsefe olduğunu belirten Oprea, şairin gerçeği ve güzeli dile getirmek gibi iki misyonunun olduğunu dile getirdi.

Mehmet Atilla Maraş da “Türk Şiirinin Estetiği ve Kültürel Yaklaşımlardaki Rolü”nü ele alarak sözün Âdem ile başladığını bu bakımdan şiir tarihinin de insanlık tarihi kadar eski olduğunu söyledi. Her büyük şairin bir poetikası olduğunu belirten Maraş, Türk şiirinin de Fuzuli’den bu yana kendi poetikasını çizdiğini ifade etti.

Maraş, şiirin insanın var oluş sebebini ele aldığı kadar yokluğuna da eğildiğini ifade ederek şöyle devam etti: “Her şey ölümle bitmiyor. Ölüm aynı zamanda evreni de çepeçevre kuşatıyor. Şiirin temel olarak aşkı da merkeze alıyor. Bu bakımdan Fuzuli:  “Aşk imiş her ne var âlemde / İlim bir kıyl-ü kal imiş ancak” beytiyle aşkın önemine vurgu yapıyor. Çağdaş şairler dahi bu temadan uzak kalamamışlardır.”

Konuşmaların ardından ünlü Anton-Pann Grubu, Tamburî Cemil Bey’den üç şarkı, Sultan Abdulaziz’den iki şarkıyı seslendirdi.

Programa T.C. Bükreş Büyükelçisi Ömür Şölendil’i temsilen Naime Öztürk Meral, akademisyenler, Türk ve Tatar Birlikleri Bükreş Şubesi yöneticileri, Romanya Yazarlar Birliği üyesi şair ve yazarlar, basın-yayın mensupları, işadamları, üniversite öğrencileri ve kursiyerler katıldı.