Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Bükreş’te Türkçe Eğitimi Yaygınlaşıyor

19.01.2014 1137 Okunma Sayısı

Bükreş Yunus Emre Türk Kültür Merkezi tarafından ekim ayından beri görüşmeleri sürdürülen Romanya Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim ve liselerde Türkçe derslerinin okutulması konusunda ilk sonuçlar alınmaya başlandı.

Yapılan görüşmeler sonunda Bükreş’in farklı semtlerinde yer alan Türk ve Romen-Türk karma aile çocuklarının yoğunlukta olduğu üç pilot okulda mart ayından itibaren derslerin başlatılması kararlaştırıldı.

Yetkililer, okullarında Türkçenin yabancı dil olarak okutulmasının kendileri ve okullarının popülaritesi açısından büyük kazanımlar sağlayacağını belirterek derslere yalnızca Türk çocukların değil, Romen ve diğer azınlıklara mensup çocukların da büyük ilgi duyacağını dile getirdi.

Pilot okullardan 95. okul müdiresi Popa Mariana yalnızca Türk dilini öğretmekle sınırlı kalınmayıp çeşitli kültürel etkinliklerin yapılmasının iki ülke halkları arasındaki dostluğu pekiştireceğini söyledi.

84. okul müdiresi Popaju Marioara Danutsa, 95. okul müdiresi Popa Mariana ve Liçeul Dante Aligeri okulu müdiresi Mariana Dan ile yapılan görüşmeler sonucunda Türk dili öğretimi ve etkinlikleri konusunda işbirliği protokolü yapılması ve mart ayı itibariyle derslerin başlatılması kararlaştırıldı.