Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Bükreş YETKM Abide Şahsiyetleri Ağırlıyor

19.01.2014 1278 Okunma Sayısı

Bükreş Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, “Romanya’da Abide Şahsiyetler” adlı programlarından üçüncüsünü gerçekleştirdi. Prof. Dr. Ali Eden’in konuk olduğu programa, Türkiye’nin Bükreş Büyükelçiliğini temsilen II. Kâtip Barış Uçaker ve Büyükelçilik mensupları, Türk ve Tatar Birliklerinin yöneticileri ve yönetim kurulu üyeleri, akademisyenler, Bükreş, Cantemir ve ASE Üniversitelerine mensup öğrenciler ve kursiyerler katıldı.

Kültür Merkezi’nin bugüne kadar yapmış olduğu faaliyetlerle Türk ve Tatar halklarının bir araya gelmesinde oynadığı birleştirici rolü takdirle karşıladığını ifade eden Prof. Dr. Ali Eden, kültürel yakınlaşma açısından Türk dilinin öğretilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Başarının, kültürel ayrılıkları ortadan kaldırmaya yettiğini ifade eden Prof. Dr. Eden, Romanya’nın en seçkin kurum ve kuruluşlarında bir Tatar Türk’ü olarak yer alabilmesinin bunun en büyük kanıtı olduğunu söyledi. Türk yatırımcıların Romanya’da önemli girişimlerde bulunduğunu belirten Prof. Dr. Eden kendisinin de gerek finans gerekse diğer sektörlerde aktif rol aldığını dile getirdi.

Program, Demirhan kardeşlerin icra ettiği bağlama eşliğinde Türk halk müziği konseri ve Türk mutfağından ikramlarla sona erdi.