Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Cemil Çiçek: “Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerine Ayrı Önem Veriyoruz”

01.04.2014 1279 Okunma Sayısı

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve beraberindeki heyet Prizren YETKM’de soydaşlarla buluştu.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Kosova’ya gelen TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve beraberindeki heyet Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezini ziyaret etti. Prizren YETKM Müdürü Muharrem Rahte’den merkez ile ilgili bilgi aldıktan sonra Konferans salonuna geçen Çiçek, Kosovalı vatandaşlara hitap etti. Kosova ve Türkiye’nin iki dost ülke olduğunu ifade eden Meclis Başkanı Çiçek, birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Çiçek: “Türkiye ile Kosova arasında çok yakın bir ilişki var. Devletten devlete, hükümetten hükümete ve şimdi de parlamentodan parlamentoya, bunun çok ötesinde halktan halka bir ilişki var. En önemlisi de odur. Çünkü halktan halka olan ilişki bir gönül ilişkisidir. Kosova ile böyle bir dostluk ve kardeşlik ilişkisi içerisindeyiz. Ortak coğrafyamız, ortak tarihimiz, ortak inançlarımız ve ortak kültürümüz var. Türkiye olarak Kosova’ya çok farklı bakıyoruz. Bağımsızlığını kazandığı günden beri siyaset, ekonomik ve güvenlik açısından hem de başka alanlarda Kosova’nın hak ettiği yere gelmesi ve bu ülkenin insanlarının huzur ve refah içerisinde yaşaması için elimizden gelen çabayı ve gayreti gösteriyoruz. Hiç şüphesiz buradaki Türk varlığı bizim için son derece önemlidir. Biz tüm Kosovalıları kardeş ve dost olarak biliyoruz. Bunlar içerisinde hiç şüphesiz Türk varlığının da ayrı değer ve önemi var. Çünkü Türk varlığı buradaki Kosova devletinin asli kurucu unsurudur. Onlarla ilişkilerimizi de kültürel kimliklerini kendi varlıklarınız muhafaza ederek ve bu toplumla bu ülkeyle de entegre olarak daha güçlü daha müreffeh bir hale gelebilmesi için de Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümeti olarak Parlamentomuzdaki tüm partilerimizle birlikte bir çaba ve gayret gösteriyoruz” diye konuştu.

“Türkiye Cumhuriyeti Kosova Halkının Yanında”

Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri’nin açılmasının kültür ve geleneklerin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi bakımından önemli olduğunu vurgularken, Türkiye olarak bu merkezlerin çalışmalarına ayrı bir önem verdiklerini söyledi. Çiçek, Türkiye Cumhuriyeti devletinin tüm imkânları ve tüm unsurlarıyla Kosova’da huzur, barış ve refahın sağlanması için varlığını sürdürdüğünü, üzerine düşen sorumluluk ve gereğini yaptığını anlatan Çiçek, sözlerine şöyle devam etti; “Bunun en güzel örneği Kosova’da askeri birliğimizin barış için burada bulunmasıdır. Biz sizlerle ne kadar bütünleşir, ne kadar kaynaşırsak ve ne kadar dayanışma içerisinde olursak ve bütün bunlardan çok daha önemlisi ne kadar bir ve beraber olursak o kadar iri oluruz diri oluruz ve güçlü oluruz. İşin özü buradan geçiyor. Bana karşılaştığınız sorunları çözmek için öyle bir şey söyleyin ki biz onun gereğini yapalım başka bir şeye gerek kalmasın. Bu birlik ve beraberlikten geçiyor. “dedi.