Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Dokkyo Üniversitesi ile İşbirliği Protokolü

28.03.2014 1292 Okunma Sayısı

Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye ile ilgili akademik çalışmaları artırmak için,  dünyadaki çeşitli üniversite ve kurumlarla iş birliği anlaşmaları yapıyor. Dokkyo Üniversitesi ile iş birliği protokolü imzalanarak bunlara bir yenisi daha eklendi.

Protokol, Yunus Emre Enstitüsü adına Telat Aydın ile Dokkyo Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İnui Tadashi tarafından imzalandı. Protokol çerçevesinde Üniversitede Nisan 2013’ten itibaren Türkçe dersleri seçmeli ders olarak verilecek. Ayrıca iki kurum iş birliğinde çeşitli etkinlikler düzenlenecek. 

Dokkyo Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İnui Tadashi Türkçe’nin üniversitelerinde seçmeli ders olarak verilecek olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek Yunus Emre Enstitüsü’ne teşekkürlerini ifade etti. Ural Altay dil ailesine mensup Asya’nın en doğusu Japonya ile Asya’nın en batısı Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla üniversite olarak her türlü desteği vereceklerini belirtti.

Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Telat Aydın Dokkyo Üniversitesi’nde Türkçe’nin seçmeli ders olarak üniversite müfredatına konulmasından dolayı başta Rektör Prof. Dr. İnue olmak üzere Dekan Prof. Dr. İjima ve ilgili şahıslara şükranlarını ifade etti. Türkiye’ye dolayısıyla Türkçe’ye olan ilginin dünyada her geçen gün arttığını, Ortadoğu, Ortaasya, Balkanlar ve Afrika’da Türkiye ile birlikte yatırım yapmak isteyen Japon şirketlerinin son yıllarda basında finansa kadar çeşitli sektörlerde Türkiye’de ofis açtıklarını ve bu durumun Japonya’da Türkçe’ye olan ilginin giderek artacağının bir göstergesi olduğunu ifadelerine ekledi.

Uluslararası İlişkiler Fakültesi Dekanı Prof. İjima Kazuhikoise Türkçe’nin gramer özelliğinden dolayı Japonlar için öğrenilmesi kolay bir dil olduğuna inandığını, Türk-Japon ilişkilerinin geliştirilmesinin sadece iki ülke için değil dünya için önem arzettiğini söyledi. Prof. İjima, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin 2012 yaz döneminde üniversitelerini ziyaret etmelerinden kısa bir süre sonrasında işbirliği protokolünün hayata geçirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Dokkyo Üniversitesi

Dokkyo Üniversitesi, 1883 yılında Alman Araştırma Enstitüsü olarak kurulmuş olup, uluslararası platformda faaliyet gösterecek nitelikli insan yetiştirmeyi amaçlaması ve özellikle dil eğitimine ağırlık vermesi ile tanınmaktadır. İngilizce başta olmak üzere Almanca, Fransızca, İspanyolca gibi 14 yabancı dil eğitimi verilmektedir. Üniversite müfredatına Nisan 2013 akademik takvim ile beraber Yunus Emre Enstitüsü işbirliğinde Türkçe dersleri de eklenmiş oluyor. Saitama şehrindeki Üniversite kampüsünde Yabancı Diller Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Fakültesi, İktisat  Fakültesi ve Hukuk Fakültesi bulunuyor.